Hangi İdrar Rengi Hastalığın Habercisidir? İdrar Rengi Ve Anlamları

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Hangi İdrar Rengi Hastalığın Habercisidir? İdrar Rengi Ve Anlamları. İdrarda ortaya çıkan renk değişikliği genel olarak vücutta oluşan bir sağlık sorunu işaretidir. Peki idrar renklerine göre hastalık belirtileri nelerdir? İşte idrar rengi ve işaret ettiği rahatsızlıklar

İdrardaki rengin koyu ya da açık olmasına göre önemli bir sorun işareti olarak algılanmalı ve önemsenmelidir. Organların en önemli tepkileri şeklinde ortaya çıkan renk değişimleri bir klinik vaka olarak adlandırılır. Gözlerde sararma bir sarılık hastalığı belirtisi olması gibi. Bu durum bir değişiklik yaratıyorsa yani idrar rengi her zamanki durumundan farklı bir renk oluşturmuşsa dikkat etmek ve teşhis için hekime müracaat etmek gereklidir. İdrarda renk değişimi bir hastalık ve bozukluk belirtisi olabilmektedir. Erken teşhis edilmesi tedavisi için de önem taşımaktadır.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

İdrar üretimi için işlev gören böbrekler özellikle bu konuda en önemli görevi taşırlar. Ayrıca kanın filtre edilmesini sağlayan böbrekler, bu işlemi yaparken aminoasitler vitaminler, şeker ve bazı maddelerin kan dolaşımı için geri dönüşünü filtre ederek sağlarlar. Bu işlemler sonunda; kreatinin, ürik asit, toksin ve hormon atıkları idrar yoluyla atılır. İdrarın normal rengi soluk renkte olan sarıdır. Ürokrom adlı madde bu rengi sağlar. Böbreklerin filtreleme işlevinde bir bozukluk olması ve idrarın emiliminde bir hata oluşması ile idrar renginde değişim yaratır. Bu gibi durumlarda; beyaz kan hücreleri, kırmızı kan hücreleri, boyalar ve protein gibi maddeler idrara karışabilir. Bu durumda idrar renginde değişiklik yaratır.

İdrar Renkleri ve Sebebi

Altın Sarısı Ya da Koyu Sarı İdrar

Vücudun susuz kalması koyu renk oluşmasında etkendir. Ayrıca; B kompleks vitaminler ve laksatifin fazla alınması da bu duruma işarettir.

Neon Sarı veya Parlak Sarı İdrar

Vitamin takviyesi ilaçlar alınması, suda çözünebilen B2 vitamini idrar renginde parlak sarı oluşmasına etken olur. Riboflavin(B2 Vitamini) sarı renktedir ve fazla alınması ile renk değişimi oluşturur. Vitamin takviyeleri aşırı alınması ile hipermitaminozis olam ihtimali çıkmaktadır.

Çok Açık Sarı İdrar

Aşırı sıvı alınması ile ortaya çıkan çok açık sarı idrar rengi olabileceği gibi ayrıca; diabetes mellitus veya diabetes insipidus, karaciğer hastalığı ve karaciğer sirozunda da bu durum ortaya çıkabilmektedir. Hamilelik sırasında da açık renk idrar görülebilmektedir.

Pembe ya da Kırmızı İdrar

Bu renkte idrarlar ilk anda ürkütücü ve endişe verici olabilir ancak bazen koyu kırmızı meyve ve sebze yemekte (pancar ve böğürtlen) bu duruma etken olabilir. laksatifler ve antibiyotikler de alımı halinde idrarda kırmızı renge neden olabilirler. Ancak bunun yanı sıra idrar yolu enfeksiyonları ile kötü ya da iyi huylu tümörler ve benign prostat hiperplazisi de idrarda kırmızı renk olmasına neden olur. Ayrıca böbreklerde ortaya çıkan kist ve taş da bu duruma etkendir.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR
Hangi İdrar Rengi Hastalığın Habercisidir? İdrar Rengi Ve Anlamları
Hangi İdrar Rengi Hastalığın Habercisidir, İdrar Rengi Ve Anlamları, Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir, Taş Hastalığı Nedir, İdrar Yolları Enfeksiyonu Nedir, İdrar Rengi Kırmızı İse Hangi Hastalığın Sebebidir, İdrar Renkleri Şiddetli Ağrı, Bulantı ve Kusmalar Kırmızı İdrar

Yeşil ya da Mavi İdrar

Bazı ilaçların metilen içermesi ile tıbbi test için kullanılan boyalar veya boya içeren gıdalar yeşil ya da mavi idrara sebep yaratabilir. Ayrıca bazı bakterilerin(Pseudomonas) neden olduğu idrar yollarında ortaya çıkan enfeksiyonlarda yeşil renk idrara neden olabilmektedir. Hangi İdrar Rengi Hastalığın Habercisidir, İdrar Rengi Ve Anlamları, Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir, Taş Hastalığı Nedir, İdrar Yolları Enfeksiyonu Nedir, İdrar Rengi Kırmızı İse Hangi Hastalığın Sebebidir, İdrar Renkleri Şiddetli Ağrı, Bulantı ve Kusmalar Kırmızı İdrar

Turuncu İdrar

Genel olarak susuzluk nedeni ile idrarın aşırı konsantre olmasına neden olmasıyla turuncu renk oluşabilir. Kemoterapide kullanılan ilaçlar, laksatifler, bazı ilaçlar, warfarin, doksorubisin ve rifamopin bu duruma neden olabilir. Aşırı havuç suyu da idrarın bu renge dönüşmesini sağlar.

Koyu Mor İdrar

Cildi ve porfiri sinir sistemini etkilemesi ile nadir görülen bir durum olarak ortaya çıkar. Vücut kimyasallarının salgılandığı genetik bir hastalık olan porfirinler; genelde koyu mor idrara neden olacak belirtiler taşır.

İdrarda ortaya çıkan renklerin tanı ve nedenleri ancak genel anlamda tıbbi bir tetkik ve araştırma sonucu ortaya çıkarılır. Ancak basit olanlarının yanı sıra ciddi sorunlar nedeni ile de idrar rengi değişebildiği için bir farklılık görülmesi halinde mutlaka tanı için bir hekime başvurmak gerekliliği önemli ve ihmal edilmeyecek bir durumdur.

Eğer idrarınız ağır kokuyorsa…

İdrar kokusu genel olarak iyi olmasa da kötü bir kokunun ayırımını kolayca yapabilirsiniz. Çoğu zaman fazla kahve tüketiminden kaynaklanan bu durum başka hastalıkların habercisi de olabilir. Bu sebeple doktora gitmekle fayda vardır.

İDRARDA KANAMAYA NEDEN OLAN SAĞLIK SORUNLARI NELERDİR?

 Besin atıkları nedeniyle idrar yollarında taş ya da kum oluşumu

 Sağlıklı beslenme sonucu idrar yollarındaki virüs oranın artması

 Böbreklerin sıvı oranının düşmesi 

 Kalıtsal hastalıkların neden olduğu deformasyonlar

 Dengesiz ve ağır egzersiz sonrası mesanenin zorlanması

 Bazı ilaçların yan etkileri

HANGİ İDRAR RENGİ HANGİ HASTALIKLARIN HABERCİSİDİR?

– Su gibi olan idrar rengi polidipsi rahatsızlığının göstergesidir. Bu hastalar susuz kalma korkusu ile günde 20 litreden fazla su tüketir. Aynı zamanda ADH hormonu olmayan şekersiz şeker hastalığı denilen kişilerinde idrar rengi su gibidir.

– Günlük tüketilen bazı besinler de idrar rengini etkiler. Örneğin böğürtlen ve kırmızı pancar idrar renginin pembe ya da açık kırmızı olmasına neden olur. 

 İdrardan sürekli kan gelmesi, prostat ve mesane gibi tümörlerin habercisi olabilir. Bu hastalıklarda tuvalete çıkıldığında böbreklerde bulunan taş ve kum rahatsızlıklarındaki gibi ağrı ve yanma belirtisi yoktur.

– Aşırı koyu sarı renkteki idrar ise böbreklerde taş ve kum olabileceğinin göstergesidir. Aynı zamanda tuvalete çıkıldığında şiddetli ağrı ve sancılara neden olur.

 Yeşil renk idrar psodomonans bakterisinin neden olduğu enfeksiyon hastalığının belirtisidir.

– Böbrek iltihaplanmalarının en yaygın belirtisi bulanık kırmızı renkteki idrardır.

– İdrar renginin koyu bordo olması, böbrekleri kurutan nefrit veya vaskülit adı verilen ilerlemiş iltihap hastalıklarının belirtisi olabilir.

– İdrarın köpüklenmesi, ilerlemiş fakat belirtisi az olan ciddi böbrek hastalıklarından biri olabileceğini gösterir. Aynı zamanda şeker ve yüksek tansiyon hastalıklarının belirtileri arasında da idrar köpüklenmesi vardır.

İDRARDAKİ KANIN HABERCİSİ OLABİLECEK EN TEHLİKELİ HASTALIKLAR

SİSTİT

Sürekli idrara çıkma, idrar yolunda sancı ve ağrılar gibi belirtilerle kendini gösterir. Genellikle kadınlarda görülür. İdrar kesesindeki bakterinin artması ile hastalık ortaya çıkar. İdrar yaparken titreme ve yanma gibi durumlara yol açar. Antibiyotik tedavi ile azaltılır. Nüksetme oranı yüksek bir hastalıktır. 

TAŞ HASTALIĞI

Yiyecek ve içeceklerden meydana gelen taşlar ya böbreklerde ya da idrar kanallarında oluşur. Bu taşlar bulantı ve kusma gibi belirtilerin yanı sıra şiddetli karın ağrısı ile de kendini gösterir. Taşın boyutuna göre tedavi yöntemi belirlenir.

MESANE KANSERİ

İdrardaki pıhtılı kan kanser hastalığının habercisidir. Kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir. Toplumda en yaygın kanser türlerinden biridir.

Hangi İdrar Rengi Hastalığın Habercisidir, İdrar Rengi Ve Anlamları, Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir, Taş Hastalığı Nedir, İdrar Yolları Enfeksiyonu Nedir, İdrar Rengi Kırmızı İse Hangi Hastalığın Sebebidir, İdrar Renkleri Şiddetli Ağrı, Bulantı ve Kusmalar Kırmızı İdrar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.