Youtube Abone Satın Alma Sitesi

Gürcistan Parlamentosunda ‘Rus Milletvekilinin Hitabına’ Öfkelenen Binlerce Kişi Sokaklarda: 70 Kişi Yaralandı

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Gürcistan'da muhalefet ve binlerce kişi, Rus heyetin ziyareti nedeniyle Tiflis'te parlamentoyu kuşatarak içeri girmeye çalışırken, polisle arbede yaşandı. Yaşanan olaylarda 70 kişi yaralandı.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Gürcistan'da muhalefet ve binlerce kişi, Rus heyetin ziyareti nedeniyle Tiflis'te parlamentoyu kuşatarak içeri girmeye çalışırken, polisle arbede yaşandı.

AA'da yer alan habere nazaran, Tiflis’te açılışı dün yapılan 26. Ortodoks Parlamentolararası Genel Asamblesi'nin ikinci gün oturumuna, Rusya heyetinde yer alan Rus Komünist Partisi üyesi ve Rusya Devlet Duması milletvekili Sergei Gavrilov başkanlık yaptı.

Gavrilov'un sabah saatlerinde parlamentoya hitap etmesine reaksiyon gösteren muhalefet ve binlerce kişi, Tiflis'te parlamento binası önünde toplandı.

Parlamento Lideri Irakli Kobakhidze ve kimi yetkilileri istifaya çağıran ve sayısı 10 bini geçen protestocular, parlamentoyu kuşatarak içeri girmeye çalıştı.

Yaşanan arbede sonucunda emniyet güçleri, biber gazı ve plastik mermi kullanarak protestocuların parlamentoya girişini engelledi.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Hükümet istifaya çağrıldı

Çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşların organize ettiği şovda konuşan protestocular, Gürcistan hükümetini Rusya'ya karşı etkisiz siyasetini sürdürmekle suçlayarak Parlemento Lideri, İçişleri Bakanı ve asambleyi organize eden herkesi istifaya çağırdı.

Olayların akabinde oturum askıya alındı, Sergey Gavrilov'un da ülkeden ayrıldığı bildiriliyor.

BBC Türkçe'de yer alan habere nazaran ise, Gürcistan Başbakanı Mamuka Bakhtadze, parlamento önündeki protestonun “muhalefet güçlerince provoke edildiğini” savundu.

Başbakan Bakhtadze yaptığı yazılı açıklamada, polisin “barışçıl göstericilere karşı asla plastik mermi ya da biber gazı kullanmadığını ve kullanmayacağını” da öne sürdü.

Gürcistan ve Rusya alakaları neden gergin?

Eski Sovyet ülkesi olan Gürcistan ile Rusya ortasında, Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden iki bölge nedeniyle kısa müddetli çatışma yaşanmıştı.

2008 yılında beş gün süren savaşın akabinde özerk Abhazya ve Güney Osetya bölgeleri bağımsızlıklarını ilan etmişlerdi. Moskova, Gürcistan'ın ayrılıkçı bu bölgelerini birçok Batılı ülkenin tersine bağımsız devletler olarak tanımıştı.

O vakitten beri Rusya ile Gürcistan ortasındaki diplomatik alakalar bulunmuyor. Bu savaşın akabinde Batı'ya yüzünü dönen Gürcistan AB ve NATO üyesi olmayı hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.