Güney Kıbrıs’ta kriz patlak verdi


Altın pasaport skandalı Güney Kıbrıs Rum İdaresi’ne (GKRY) değerliye mal oldu. Rum İdaresi’nin 2021 Yılı Mali Bütçesi siyasi partilerin anlaşamaması üzerine Meclis’ten gerekli onayı alamadı. Rum tarafının sipariş ettiği Pfizer ve BioNTech’in aşılarının birinci teslimi tarihi olan Aralık ayında meşakkat yaşanmadığı öğrenilirken, Ocak ayı ile ilgili ise sorun olabileceği tabir edildi. Öte yandan gelecek olan aşılardan vurulacak olan birinci isimlerden birinin de Rum Önder Nikos Anastasiades olacağı belirtildi.

BÜTÇE KRİZİ PATLAK VERDİ

Ekonomik kriz ve Covid-19 pandemisinin altında ezilen Güney Kıbrıs’ta artık de bütçe krizi patlak verdi. Rum idaresinin, “altın pasaport” olarak da anılan yatırım karşılığı vatandaşlık uygulamasıyla ilgili listeyi Rum İdaresi Önderi Anastasiades’in Başsavcılık görüşüne karşın Sayıştay Başkanlığı’na vermeyi reddetmesi nedeniyle DİKO’nun başını çektiği bir kümenin olumsuz oy vermesi nedeniyle 2021 yılı bütçesi meclisten geçmedi. DİKO, AKEL, EDEK, Vatandaşlar İttifakı, Ekologlar ve Bağımsızlar tarafından 29 olumsuz oy kullanması ile Güney Kıbrıs tarihinde birinci sefer yaşanan bu gelişme, Rum gazetelerinin manşetlerinde yer buldu. Alithia “Vatandaşları Cezalandırdılar” başlığıyla manşetten, “Bütçesiz Devlet” başlığıyla da iç sayfasından aktardığı haberinde bütçenin meclisten, global pandeminin neden olduğu harikulâde durum ve Türkiye’nin bölgedeki faaliyetlerinin tavan yaptığı bir periyotta geçmediğine dikkat çekti. Haberde Rum idaresinin, bütçenin Ocak ayı içerisinde meclisten onay almasını sağlamak amacıyla bugünden itibaren siyasi partiler ile temas çeşitlerine tekrar başlayacağı kaydedilirken Rum İdaresi Lideri Nikos Anastasiadis’in “DİKO’nun şantajını vatandaşların ödemesine müsaade etmeyeceğiz” diyerek DİKO ile diyalog kapısını kapattığına dikkat çekildi.

BÜTÇE AŞILARIN GELİŞİNİ DÜŞÜNCEYE SOKTU

MERAK ETMİYOR MUSUN:  Beş İlde Durum Kritik! 15 Günlük Sokağa Çıkma Yasağı Gelecek Mi?

Öte yandan Güney Kıbrıs Rum İdaresi’nde yaşanan bütçe krizi Ocak ayında teslim alınması beklenen Covid-19 aşılarının adaya gelmesini tehlikeye soktu. Rum Sıhhat Bakanı Constantinos Ioannou yaptığı açıklamada, 2021 devlet bütçesinin parlamento tarafından reddedilmesinin aşıların birinci etabını etkilemeyeceğini fakat Ocak ayında yapılacak teslimatlarda bir sorun olabileceğini tabir etti.

RUM ÖNDER ANASTASİADES BİRİNCİ AŞILANANLARDAN OLACAK

Avrupa ülkeleri birebir anda 27 Aralık’ta Güney Kıbrıs’ta Covid-19 aşıları yapılmaya başlıyor. Kıbrıs Rum İdaresi hükümet sözcüsü Kyriacos Koushos, Rum Başkan Nikos Anastasiades’in Covid-19’a karşı aşılanacak birinci şahıslar ortasında olacağını açıkladı.74 yaşındaki Anastasiadis’e aşının Güney Kıbrıs’a gelmesinden çabucak sonra yapılacağını duyurdu.

 

MERAK ETMİYOR MUSUN:  Ford’un tam elektrikli ilk ticari aracı E-Transit

Başa dön tuşu
NEDEN HABER | - | DUMAN HABER | - | istanbul evden eve nakliyat

instagram beğeni satın al instagram beğeni satın al instagram beğeni satın al beğeni hilesi takipçi hilesi