Gören şaşkına dönüyor: İstanbul’un en dar sokağı

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Beşiktaş’ta Kuruçeşme’ye ismini veren tarihi çeşmenin yanında yer alan Alaylı Sokağı 89 santimetre ile İstanbul’un en dar sokağı olarak biliniyor. Darlığından ötürü birebir anda iki kişinin yan yana geçmesi güç olan sokak, kestirme geçiş oluşturması nedeniyle de vatandaşlar tarafından sıkça kullanılıyor. Alaylı Sokağı birinci kere görenler ise önünde fotoğraf çektiriyor. Buna emsal daha dar geçitlerin olduğunu söyleyen Tarihçi Mehmet Dilbaz, resmiyette en dar sokağın burasının olduğunu söz etti.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR
 

“RESMİYETTE EN DAR SOKAK BURASIDIR”

İstanbul’un sokak sokak gezilmesi gerektiğini belirten Tarihçi Mehmet Dilbaz, “İstanbul’da buna misal çok enteresan nüanslar var. İstanbul sokak sokak gezerek keşfedilmesi gereken bir yer. Ardımızda bulunan Alaylı Sokağı, İstanbul’daki en dar sokak. İstanbul’da buna benzeri dar alanlar, bina ortası geçitler var lakin burası bir sokak ve tabelası var. Süleymaniye taraflarında buna emsal daha dar sokaklar olduğu söylenir lakin resmiyette en dar sokak burasıdır” dedi.

 

“İNSANLAR HAFTA SONU BURAYA GELİP HATIRA FOTOĞRAFI ÇEKTİRİYOR“

İnsanların buraya gelip fotoğraf çektirdiğini söyleyen Yunus Tatlı, “Beşiktaş’ın emekli müftüsü Beşiktaş Camii’leri kitabında bu caminin sokağının 89 cm olduğunu yazmıştır. Ben de oradan okuyup öğrendim. Buraya gelen herkes şaşırıyor siz birinci değilsiniz. Hatta pandemiden evvel beşerler hafta sonu buraya gelip hatıra fotoğrafı çektiriyor. Bize nazaran hayatın içinde bir şey olduğu için vatandaşların buraya gelip fotoğraf çektirmesi bize garip geliyor” biçiminde konuştu.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR
KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.