Gökkuşağı İspinoz Kuşu Nerede Yaşar? Nesli Tükendi Mi? Özellikleri

Bu Reklam Sadece Size Özel Fırsatlar İçerir

Gökkuşağı İspinoz Kuşu Nerede Yaşar? Nesli Tükendi Mi? Özellikleri. Çeşit çeşit renkleriyle görenleri kendine haydan bırakan gökkuşağı ispinozu, ülkemizde oldukça popüler kuş haline geldi. Çoğu hayvansever gerek renkleri gerekse sesi nedeniyle evinde gökkuşağı ispinozu beslemeyi tercih ediyor. Gökkuşağı ispinozu nerede bulunur, ne yer, nasıl beslenmeli merak ediyorsanız detaylar haberimizde.

Gouldian finch, Lady Gouldian finch ya da en bilindik adıyla gökkuşağı ispinozlarının ana vatanı Avustralya. İlk gökkuşağı ispinozu 1844 yılında kuşbilimci John Gould tarafından keşfedildi. Gökkuşağı ispinozları, vahşi doğada, tercihen kuru ama bol su ve bitki örtüsü ile ılıman iklimi severler.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Günümüzde petshoplarda rahatlıkla gökkuşağı ispinozu bulmak mümkün. Gökkuşağı ispinozları için uygun ortam yaratan kuş üreticileri ülkemizde de gökkuşağı ispinozu yetiştirebiliyor.

Üreme mevsimi dışında gökkuşağı ispinozları genellikle uzun kuyruklu ispinozlar ve maskeli ispinozlardan oluşan karışık sürülere katılır. Üreme mevsimlerinde kaba dağ eteğindeki yamaçlarda bulunurlar. Kuru mevsimde çok daha göçebe olurlar ve yiyecek ve sularının bulunduğu her yere taşınırlar.

Evinde gökkuşağı ispinozu beslemek isteyenler öncelikle oda sıcaklığına dikkat etmeli. İspinozları en az 18-20 derece sıcaklıkta tutmak gerekiyor. Güneş ve açık havadan hoşlanırlar. Ancak aşırı güneşte veya rüzgarda bırakmak ölümcül sonuçlar doğurabilir.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Çok fazla nem veya kötü koku içeren kapalı bir iç mekan, kuş için aynı derecede zararlı olur.

Unutulmaması gereken şey, ılığın gökkuşağı ispinozu için oldukça önemli olduğu. Gençken, 14 saate kadar gün ışığına ihtiyaç duyarlar.

Gökkuşağı ispinozu ne yer?

Gökkuşağı ispinozları, yılın dönemine bağlı olarak farklı yiyecekler veya yiyecek kombinasyonları yerler. Gerekli miktarda karbonhidrat, protein veya yağ dinlenme süreleri ile üreme zamanları arasında değişir. Evinizde gökkuşağı ispinozu besliyorsanız, meyve ve sebze de vermeyi ihmal etmemelisiniz. Ayrıca suyu çok sevdikleri için her zaman kabında temiz su bulunmasına dikkat etmelisiniz.

Diğer Adları: Serinus Mozambicus

Ortalama Boy: 125 cm

Ortalama Ömür: 12 yıl

gökkuşağı ispinoz kuşu nerede yaşar? nesli tükendi mi? özellikleri
Gökkuşağı İspinoz Kuşu Nerede Yaşar, Nesli Tükendi Mi, Özellikleri, gökkuşağı ispinoz kuşu özellikleri nelerdir, gökkuşağı kuşu ne ile beslenir, gökkuşağı kuşunun sesi nasıldır, gökkuşağı kuşu nerede yetişir, ispinoz kuşunun başka türleri nelerdir

Cinsiyet: 

Dişiler erkeklerden daha mattır, boğazlarındaki siyahımsı noktalar bant oluşturur.

Ayırt Edici Özellikleri:

Baş: Erkeklerin yüzünde parlak sarı yamalar vardır, dişiler daha donuktur ve boğazlarında siyahımsı noktalar vardır

Temel Özellikleri

Bu kuş, oldukça yetenekli bir şarkıcıdır Evcileştirilmiş kanaryalarının vahşi ataları ile ilgisi ve benzer ihtiyaçları vardır Bu ispinoz, Sahra’nın güneyinde itibaren Afrika’nın geniş bir bölgesinde görülür. Bölgesel çeşitlilik gösterir.

Bu çeşitlerden daha fazla tesadüf edebileceğimiz daha büyük St Helena tohum yiyicisi veya dev yeşil şarkıcı ispinozudur (S Falviventris) Bazen bu Afrika’lı tohum yiyiciler hiç ilgisiz olan yeni dünya soylarından Sporophila ile karıştırılır Yeni dünya tohum yiyicisi çok enli gagasından ayırt edilebilir.

Beslenme ve Barınma

Bu ispinozu karışık kanarya yemi ilave edilmiş sade kanarya yemi ile besleyin İklime alıştırıldıklarında kuvvetli olurlar Değişken iklimli bölgelerse kış boyunca içeride tutmayı tercih edebilirsiniz.

Üreme

Dişiler kanarya follukları verin çiftlere her gün kanarya yemleri verin ve sonra küçük canlı gıdaları yavrular kuluçka vaktine gelmeden önce ve büyüme periyodu boyuca tüyleninceye kadar temin edin

Kuluçka 14 gün sürer, tüylenme 14 gün sonra olur

Genç Kuşlar: Dişiler gibi, daha fazla çizgilenme vardır

Erkekler bir arada tutulduklarında birbirlerine karşı saldırgan olabilirler, fakat tek bir çifti güvenle diğer mumgagaların arkadaşlığı eşliğinde barındırabilirsiniz.

Çeşitler

Gri şarkıcı ispinozu ( S: Leucopygius) yeşil şarkıcılardan daha donuktur, fakat benzer bakım ister.

Gökkuşağı İspinoz Kuşu Nerede Yaşar, Nesli Tükendi Mi, Özellikleri, gökkuşağı ispinoz kuşu özellikleri nelerdir, gökkuşağı kuşu ne ile beslenir, gökkuşağı kuşunun sesi nasıldır, gökkuşağı kuşu nerede yetişir, ispinoz kuşunun başka türleri nelerdir

Bu Reklam Sadece Size Özel Fırsatlar İçerir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu