Ginsengin Çayı Nedir? Ne İşe Yarar? Ginsengin Çayı Nasıl Tüketilir?

Bu Reklam Sadece Size Özel Fırsatlar İçerir

Ginsengin Çayı Nedir? Ne İşe Yarar? Ginsengin Çayı Nasıl Tüketilir? Uzakdoğu ülkelerinde efsane faydalı bitki olan ginseng, bin bir derde devadır. Beyaz ve kırmızı renklerde bulunan ginsengin son yıllarda kültür yetiştiriciliği yönetimi ile üretimi yapılmaktadır. Ortalama 6 yılda yetişen ginsengin bu yüzden oldukça değerlidir. İlaç sanayinin yanı sıra kozmetikte de kullanılır.

Anavatanı Çin olan Ginseng bilimsel adı panax ginsengidir. Çin, Rusya ve Güney Kore’nin dış ticaretinde büyük payı olan ginsengi kök bitkileri arasında yer alır. Yüzyıllardır Çin’in geleneksel tıp yöntemlerinde kullanılan ginsengi hücrelerin hızla kendini yenilemesini sağladığından kanserin oluşmasını önler. Bunun aynı sıra ek vitamin takviyesi sayesinde bağışıklığın serbest radikallere karşı güçlü olmasını sağlar. Araliaceae ailesine ait olan ginsengi ortalama 46 yıl arasında toplamaya elverişli olur. Ne kadar uzun toprakta kalırsa o kadar çok faydası artar. Bu yüzden Güney Kore’de bazı köylüler atalarının ektiği ginsengleri halen toplamadıkları biliniyor. Verimli topraklarda yetiştirildiğinden verimli olan ginsenginin birçok çeşidi olsa bile en çok 4 tanesi kullanılır.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

GİNSENGİN ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

– Em sık kullanılan çeşidi Kore Ginsengin’dir. Bütün araştırmalarda ginsengin ilk çeşidi olduğu tespit edilmiştir. 

– Amerikan Ginsengin görünüş olarak Kore Ginsengi’ne benzer ancak farklı faydaları mevcuttur. Ayrıca tat konusunda da farklılıklar olduğu söylenir.

– Gerçek ginsegiden tamamen farklı olan Sibirya Ginsengin, ticari amaçlı üretilmiştir. 

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

– Kök kısmı toprağın üzerinde çok kaldığından güneş gördükçe renginde değişim meydana gelen diğer bir ginsengin türü Kırmızı Ginsengindir. Aslında Kore ginsengin ile aynıdır. Ancak renginden dolayı farklı çeşit olarak görülmüştür.

GİNSENGİN NASIL TÜKETİLİR?

– Tıpkı turp havuç ve şalgam gibi çiğ olarak tüketilebilir.

– Sert olanları buharda yumuşatılıp yenilebilir. 

– Son yıllarda tüketimi daha kolay olsun diye toz hale getirilip kapsül olarak alınabilir.

– İçeriğindeki yağı çıkartılıp saç ve cilt bakım ürünlerinde kullanılır.

– Eski zamanlarda ezilip macun kıvamına getirilerek cilde sürülürdü. 

– Ayrıca ağrıyan eklem bölgelerine de sürüldüğüne dair kitaplarda yer alan bilgiler mevcuttur. 

– Kore mutfağında toz haline getirilip yemeklere eklenir. 

– Taze dilimleri ya da kurutulmuş halinden çay yapılır.

GİNSENGİN FAYDALARI NELERDİR?

– Kötü kolesterol seviyesini düşürerek kandaki sağlıklı kolesterol seviyesini yükseltip kalp ve damar hastalıklarının oluşmasının önüne geçer. 

– Kan basıncını dengeler. Yüksek tansiyon gibi felce neden olabilecek sağlık sorunlarının yaşanmasını engeller.

– Yapılan araştırmalarda bağışıklık sistemini güçlendiren ginsengin bitkisi böylece virüs ve enfeksiyonlara karşı vücudu korur.

– İçerdiği Ginsenosit sayesinde sinir hücrelerinin işlevselliğini artırır. Bununla beraber beyinin yapısını korur. Haftada bir kez olsun düzenli tüketildiğinde unutkanlık ya da ileri yaşlarda görülme ihtimali olan alzheimeri önler.

– Lif ve sağlıklı karbonhidrat içeren ginsengin vücudun enerji oranını artırır. Bunun yanı sıra oksidatif oranını azaltarak hücrelerin yenilenme oranını artırır. Stresi azaltırken yaşlanma oranını düşürür.

GİNSENGİN ÇAYI NE İŞE YARAR?

Taze ya da kurutulmuş halinden elde edilen çay özellikle sindirim yolları için doğal ilaçtır. Bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlayarak kabızlığın yanı sıra ishalin oluşmasını da önler. Ayrıca mide asidini dengeler. Hem kilo vermek hem de enerji seviyesini yüksek tutmak isteyenlerin tercih edebileceği bir içecektir. Kaynamış sıcak suya ekleyip 5 dakika demlenmesini bekledikten sonra süzüp içebilirsiniz. 

Ginsengin Çayı Nedir, Ne İşe Yarar, Ginsengin Çayı Nasıl Tüketilir, ginsengin türleri ve çeşitleri nelerdir, kimler ginsengin çayını tüketebilir, ginsengin çayı bağırsaklara iyi gelir mi, ginsengin çayı tüketimi nasıl olur, ginsengin tüketimi nasıl olur, ginsengin nerede yetişir, ginsengin satışı var mı, ginsengin çayının yan etkileri var mı, ginsengin çayı zararları var mı

Bu Reklam Sadece Size Özel Fırsatlar İçerir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu