İsviçre’de ‘evsizlerden kurtulma’ planına tepki yağdı

İsviçre’nin Basel kentinde evsizlerden ‘kurtulmak’ için sunulan öneri ülkede tepkilere neden oldu. Dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer alan İsviçre’nin hükümeti evsizlik sorunuyla başa çıkmak için evsizleri ülkeden göndermeyi teklif etti. Evsizlerden kurtulma planı ERTANHABER

İsviçre’de 'evsizlerden kurtulma' planına tepki yağdı
İsviçre’de ‘evsizlerden kurtulma’ planına tepki yağdı

Ülkede yaşayan evsizlere Avrupa’da diledikleri bir lokasyona gitmeleri için trenle seyahat kuponu düzenlenecek, evsizlere de 20 İsviçre frangı (yaklaşık 22 dolar) verilecek. Buna karşılık, bireyler belirli bir süre ülkeye dönmeme sözü veren bir sözleşmeye imza atacak. Sözleşmeye uymayanlar, sınır dışı edilecek. Yetkililer, 21 evsizin şimdiden teklifi kabul ettiğini belirtti evsizlerden kurtulma planı

Basel hükümetinin bu önerisi ülkede bir çok kişi tarafından tepkiyle karşılandı.

instatakipci instagram takipçi satın al

İsviçre’de daha önce de salgın nedeniyle işyerleri kapanan göçmen işçilerin ülkeyi terk etmeleri istenmişti.

Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan İsviçre’de evsizlerle ilgili sorunu çözmek için yeni bir yol önerildi. Ülkenin en kalabalık üçüncü şehri olan Basel’in yönetimi, evsizleri başka ülkelere gönderecek.

İsviçre’nin Basel şehri, evsizlik sorunuyla başa çıkmak için alışılmadık bir yol buldu.

Yerel basında yer alan haberlere göre Basel yönetimi, evsizlere Avrupa’da diledikleri bir destinasyona gitmeleri için trenle seyahat kuponu düzenleyecek, ceplerine de 20 İsviçre frangı (yaklaşık 22 dolar) koyacak.

Planı kabul edenlerden belli bir süre Basel ya da İsviçre’ye dönmeyeceklerine dair bir sözleşme imzalamaları da isteniyor. Bu kuralı ihlal edenler ise sınır dışı edilecek.

Le News’e göre , teklifi şimdiden 31 kişi kabul etti. Basel Adalet Bakanlığı sözcüsü Toprak Yergu gazeteye verdiği demeçte, artık evsiz herhangi bir kişinin böyle bir tedbir talep edebileceğini söyledi.

Tedbiri eleştirenler ise alınan önlemlere “sokak temizliği” adını verdi. evsizlerden kurtulma planı

Bu, İsviçre’deki yetkililerin tepki çeken ilk önlemi değil. 2014 yılında, Cenevre’deki yetkililer evsiz bir kadına sokaklarda dilencilik yaptığı için 500 frank para cezası verdi. Le News , Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin daha sonra kararı bozduğunu ve kadına bin 108 dolar değerinde tazminat ödendiğini hatırlattı. 

2016 yılında Vaud kantonundaki yetkililer bölgede dilenciliği yasakladı. Halkın tepkisine ve insan hakları gruplarının yasağı kaldırmaya yönelik sayısız girişimine rağmen, yasak hala yürürlükte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat | - | NEDEN HABER