Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat
Köşe Yazıları

Evde Cin Yapımı – Etil Alkol ile Cin Nasıl Yapılır?

Evde cin yapımı zor ve karmaşık gibi düşünülebilir ancak verdiğim tarif ve sıralama uygulanırsa hiç zor olmadığını görebilirsiniz. Etil Alkol ile Cin Nasıl Yapılır sorusuna yanıt bulacağız. Ayrıca rakı, viski, votka ve tekila gibi içkileri kendiniz yapmak istiyorsanız aşağıdaki yazıları okumanız yeterli olacaktır.

Evde Cin Yapımı - Etil Alkol ile Cin Nasıl Yapılır?
Evde Cin Yapımı – Etil Alkol ile Cin Nasıl Yapılır?

Cin, James Bond içkisidir. James Bond barda cin tonik ister, kendinden emin bir ifadeyle kameraya döner vs. vs. Ülkemizde cin sanki tek başına bir içecek değil. Muhakkak tonikle birlikte içilmek zorundayız gibi bir algı var. Gerçekten de tonik kokteyller içinde tamamlayıcı tat olarak oldukça başarılıdır. Özellikle benim gibi ekşi tatları sevenler için

Cin içinde yoğun olan tat ardıç ağacının meyvesidir. Ardıç ağacı meyvesi hafif baharat tadını da verdiği için limonlu meşrubatlarla çok uyumlu sonuçlar alabilirsiniz. Cin kullanılarak yaptığım birçok kokteyl var. Kokteyl tariflerimi verdiğim yazımı okumak isterseniz blogumdan okuyabilirsiniz.

Cin Avrupa kökenli bir içkidir. Tahıldan elde edilen alkolün birkaç defa distile edildikten sonra son olarak ardıç ağacı meyvesiyle distilasyonuyla elde edilir. Rengi şeffaftır ve bekleme süresi olmadan tüketilir.

Evde Cin Yapımı

Evde cin yapımı için yine iki farklı yol izleyeceğiz. İlk olarak marketten aldığımız hazır votkayı kullanacağız ikinci olarak etil alkol kullanacağız. Cin genellikle %40 oranında alkol içerir. Zaman zaman toplu tüketimin olduğu her şey dahil otellerde %37.5 oranında alkol içeren ürünler de kullanılmaktadır. Marketten alınan hazır votkalar genellikle cinle aynı alkol oranı olan %40 alkol içeriğine sahiptir. Hazır votkayla evde cin yapımı için kullanılacak votkanın içindeki alkol oranı bizim için avantaj olacaktır.

Şimdi tariflere geçelim;

1 – Votka kullanılarak cin yapımı

2 – Etil alkol kullanılarak cin yapımı

Votka Kullanılarak Evde Cin Yapımı

Evde Cin Yapımı - Etil Alkol ile Cin Nasıl Yapılır?
Evde Cin Yapımı – Etil Alkol ile Cin Nasıl Yapılır?

 Marketten aldığımız votkayı cine dönüştüreceğiz. Bunun için gerekli olan malzemeler;

 • Votka
 • Cin aroması (Ardıç Aroma Verici)
 • Tarçın aroması
 • 2 ml lik enjektör

Malzemelerden de anlaşılacağı gibi votkanın içine aroma ekleyeceğiz. Şimdi yapılışına gelelim;

70 cl cin yapacağımızı düşünelim. 70 cl lik votkanın içine binde iki – üç yani 1.4 – 2.1 ml cin aroması (Ardıç Aroma Verici) ve tadını pekiştirmek için 0,1 ml (bir mili litrenin onda biri) tarçın aroması ekliyorum ve iyice çalkalıyorum. Cin içilmeye hazır. Cin şeffaf olduğu için herhangi bir renklendirme işlemine ihtiyaç duymaz. Direk içebilirsiniz. Sek olarak, meşrubatla seyrelterek ve kokteyllerde keyifle içebilirsiniz.

Kullandığım tarçın aromasını buradan ve cin aromasını da buradan alıyorum (buradan kelimelerine tıklayınız)

Etil Alkol Kullanılarak Evde Cin Yapımı

Evde hobi amaçlı cin yapılırken “evsel kullanım amaçlı etil alkol” kullanılabilir. Etil alkol büyük marketlerde satılıyor. Son dönemlerde içine acı madde eklense de bazı marketlerde acı bileşen eklenmemiş etil alkol bulunabiliyor.

Malzemeler:

 • Etil alkol
 • Karbon filtre (akvaryum malzemesi satılan yerlerde 10 TL civarında)
 • Filtre kahve kağıdı 2 adet
 • Huni veya benzeri bir kap
 • Cin aroması (Ardıç Aroma Verici)
 • Tarçın aroması
 • Enjektör

Yapımı;

 • Akvaryumcudan aldığımız karbon filtreyi suyun altında güzelce yıkıyoruz.
 • Filtre kahve kağıdını huninin içine yerleştiriyoruz.
 • Yıkadığımız karbonları huni içindeki filtre kağıdına dolduruyoruz (karbon filtre yaptık)
 • Etil alkolü bu filtreden geçiriyoruz (karbon filtreden ne kadar çok geçirirsek alkolün içimi o kadar yumuşak olur, filtreleme yapmadan direk kullanırsak içimi çok sert olur)
 • Bu noktada elimizdeki alkolü yumuşattık ama içinde hala %96 oranında alkol var, şimdi yapacağımız işlem alkolümüze aromalarımızı eklemek
 • 70 cl cin yapacağımızı düşünelim 300 cl %96 içerikli alkole 1.4 – 2.1 ml cini aroması (Ardıç Aroma Verici) ve tadını pekiştirmek için 0,1 ml (bir mili litrenin onda biri) tarçın aroması ekleyelim ve iyice çalkaladıktan sonrada üzerinde 420 cl erikli su ekleyelim, Cin hazır.

Tariften bağımsız olarak alkol oranını arttırmak ve azaltmak isterseniz seyreltme işlemini istediğiniz alkol oranına göre yapabilirsiniz. Bu konu tamamen kullanıcı tercihine dayanır.

Eğer benim kullandığım aromalar dışında farklı bir aroma markaları kullanacaksanız, önerilen kullanım miktarı satın aldığınız tedarikçiden muhakkak öğrenmelisiniz. Önerilen kullanım miktarı üreticiye göre değişebilir. Önerilen kullanım miktarı dışında kullanılacak aromalar Gıda Bakanlığı tarafından denetlenen, izinli ve onaylı tesislerde üretilmeli ve Gıda Bakanlığı tarafından denetlenen, izinli ve onaylı tesislerde dolumu yapılmalıdır. Gıda Bakanlığı tarafından denetlenen, izinli ve onaylı tesislerde üretilip dolum yapıldığını şişe üzerindeki etikete bakarak anlayabiliriz. Etiketin üzerinde işletme sicil numarasından tutunda işletme adresi ve tüm iletişim bilgileri bulunur. Buradaki işletme numarasını bakanlığa ait internet sitesinden sorgulayabiliriz.

Güncelleme: 19.02.2019 Virago Cin Aroması

Cin aromasını (Ardıç Aroma Verici) Virago Kimya dan aldığımı yazıdaki link üzerinden vermiştim. Geçen hafta aldığım cin aromasının tadında bir değişiklik olduğunu fark ettim ve Virago Kimya yı arayıp farkın nereden kaynaklandığını sordum. Etil Alkol ile Cin Aldığım cevap beni hem şaşırttı hemde memnun etti. Cin aromasının (Ardıç Aroma Verici) içeriğinde ardıç, melek otu ve baharatlar olduğunu hepimiz biliyoruz ama Virago Kimya nın yaptığı bir çalışma sonunda aroma içine şerbetçi otu eklendiğini öğrendim. Normalde şerbetçi otunun cin yapımında kullanılmadığını söylediğimde aldığım yanıt beni çok şaşırttı.

Şerbetçi otu, yıllardır içtiğimiz maestro cin içinde zaten varmış. Eski tekel fabrikalarında cin yapımında kullanılıyormuş. Bu cevabı aldıktan sonra tarçın kullanmadan bir deneme yaptım. Gerçekten de eski cin tadını tekrar aldım. 30 yaş altı arkadaşlar neyden söz ettiğimi çok anlamamış olabilir. 30 yaş üzeri cin severlerin beni gayet net anladığını düşünüyorum. Daha sonra üzerine tarçın aroması ilave edince tat gerçekten oturuyor. Cin yapımı konusunda bu güncel bilgiyi paylaşmam gerektiği için mevcut yazının altına ekleme yapma ihtiyacı duydum.

Güncelleme: 19.11.2019 Virago Cin Aroması Kullanım Miktarı

Yazılarımı ve blogumu takip edenler iyi bilir. Cin yapımı için Virago Kimya nın ardıç aromasını kullanıyorum. Geçtiğimiz perşembe günü sipariş vermek için Virago Kimya nın sitesine girdim. Ardıç aromasının fiyatının yükseldiğini ve açıklamalarının değiştiğini gördüm. Virago Kimya yı arayıp bilgi istedim. Ardıç aromasının gücünün arttırıldığını ve etkili sonuç için 1 ml yani binde bir miktarında kullanılması yeterli cevabını aldım. Hafta sonu ilk denememi yaptım ve aynen söylenen miktarı uyguladım. Aldığım sonuç son derece tatminkardı. Bence binde bir oranı bile fazlasıyla yeterli geliyor. Bu konuda yazdığım yazıyı revize etmeden önce güncelleme olarak paylaşmak istedim çünkü bu aroma binde iki veya binde üç oranında kullanılırsa gücünden dolayı içilemez. Etil Alkol ile Cin

Başa dön tuşu
Google Haberler
İstanbul evden eve nakliyat | - | NEDEN HABER | - | DUMAN HABER