Esmerler tedirgin! Koyu ten renklilerin koronaya yakalanma oranı daha yüksek

Yayınlama: 11.09.2020
A+
A-

Avrupa’da 20 ülkede yapılan bir araştırmaya göre koyu renk tenli olan kişilerin ve D vitamini eksikliği olan kişilerin koronavirüse yakalanma oranlarının daha yüksek olduğu tespit edildi.

Yakın zamanda yapılan araştırmada 20 Avrupa ülkesindeki popülasyon genelinde Kovid-19 enfeksiyonu geçirenlerde kandaki D vitamini seviyelerinin düşük olduğunun tespit edildiğine dikkat çeken Uzm. Dr. Derya Arğun, “Başka bir çalışmada ise koyu renk tene sahip bireylerin D vitamini eksikliğine ve dolayısıyla şiddetli Kovid-19 enfeksiyonu geçirmeye yatkın oldukları saptanmıştır” dedi.

“VİTAMİN EKSİKLİĞİ KOVİD-19 A YAKALANMA RİSKİNİ ARTTIRIYOR”

Medipol Üniversitesi Vatan Klinikleri İç Hastalıkları Bölümünden Uzm. Dr. Derya Arğun, vücuttaki D vitamini eksikliğinin Kovid-19’a yakalanma riskini artırabileceğini belirterek açıklamalarda bulundu.

“GÜNEŞ IŞINI TEMASI GEREKLİ”

Dr. Arğun, dünyada yaklaşık 1 milyar insanda D vitamini eksikliği olduğunun tahmin edildiğini dile getirerek “Yapılan çalışmalarda, ülkemizde de vitamin D eksikliği oldukça yaygın. D vitamini içeren besin sayısının az olması nedeniyle, bu vitaminin yüzde 10 ila 20 gibi az bir kısmı gıdalarla alınır. Önemli bir kısmı yani yüzde 80 ila 90’ı ise UVB ışınları etkisiyle ciltte sentezlenir ve sentez için cilde direkt güneş ışını teması gereklidir” dedi.

“PANDEMİ DÖNEMİNDE D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ ARTTI”

D vitamini eksikliğinde en büyük faktörün güneşe çıkmamak olduğuna değinen Dr. Arğun, şöyle devam etti: “Güneşe çıkmamak, koyu ten rengine sahip olmak, güneş koruyucu kullanmak, kapalı giyim tarzı, besinlerle yetersiz alım, soğuk ülkelerde yaşamak, yaşlılık en sık nedenlerden.

  Valorant Bedava VP E-Pin Kodları 2023

“D VİTAMİNİ DÜZEYLERİNDE AZALMA MEVCUT”

Özellikle Kovid-19 pandemisi sebebiyle uzunca bir süre evde vakit geçirdiğimiz son günlerde birçok kişinin D vitamini düzeylerinde azalma mevcut. Aslında şikayetler eksikliğin derecesi ve süresine bağlıdır. Çoğu insanda vitamin yetersizliği olduğu halde bariz bir şikayet olmayabilir. Ancak uzun süren ve ileri derece vitamin eksikliğiniz varsa yaygın kemik ağrısı, sürekli halsizlik yorgunluk, kemik hassasiyeti, kas güçsüzlüğü, yürüme zorluğu, kırıklar ve depresyona yatkınlık gibi şikayetlere yol açmaktadır. İmmünomodülatör, anti-inflamatuvar, antifibrotik ve antioksidan etkisiyle bilinen D vitamini bugüne kadar çok çeşitli hastalıkla ilişkilendirilmiştir.

“COVİD-19′ DA D VİTAMİNİN ROLÜ ARAŞTIRILMAKTA”

Akut solunum yolu enfeksiyonları, hipertansiyon, kardiyovasküler hastalıklar, tip 2 diabetes mellitus, osteoporoz, otoimmun hastalıklar, hashimoto hastalığı, metabolik sendrom, obezite bunlardan bazılarıdır. Bu hastalıkları olan kişilerde D vitamininin koruyucu etkileri araştırılmış, şimdi ise COVID-19 hastalarında D vitamininin rolü araştırılmaktadır.”

“KOYU TEN RENGİNE SAHİP OLANLAR KORONAVİRÜSE DAHA YATKIN”

Dr. Arğun, yakın zamanda 20 Avrupa ülkesine ait verilerle yapılan kapsamlı bir araştırmayı da şu şekilde açıkladı “Araştırmada her bir ülkedeki popülasyon genelinde Kovid-19 enfeksiyonu geçirenlerde kandaki ortalama D vitamini seviyelerinin düşük olduğu tespit edildi.

  Dexofen adeti keser mi?

“KOYU RENK TENE SAHİP BİREYLER YAKALANMAYA MÜSAİTLER”

D vitamini eksikliği oranlarının genel olarak yüksek olduğu Kuzey Yarımküre ülkelerindeki ölüm oranı da yüksek çıkmıştır. Yine yapılmış bilimsel araştırmalarda, D vitamini eksikliği ile şiddetli Kovid-19 arasında bir ilişki bulunduğu bildirilmiştir. Başka bir çalışmada ise koyu renk tene sahip bireylerin D vitamini eksikliğine ve dolayısıyla şiddetli Kovid-19 enfeksiyonu geçirmeye yatkın oldukları saptanmıştır.

“ALT SOLUNUM YOLU VE KOAH RİSKİNİ AZALTIYOR”

D vitamini takviyesinin diğer solunum yolu enfeksiyonlarını önlemede etkili olduğu verilerin de bulunduğuna işaret eden Dr. Arğun, şu bilgileri verdi: Her yaş grubundan 10 binden fazla katılımcıyla gerçekleştirilen kapsamlı bir analizde, D vitamini takviyesinin alt solunum yolu enfeksiyonları (zatürre, bronşit) riskini anlamlı ölçüde azalttığı bildirilmiştir.

“KOAH ALEVLENME ORANI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE AZALDI”

Ek olarak D vitamini takviyesi kronik obstrüktif akciğer hastalığının (KOAH) alevlenme oranını önemli ölçüde azaltmıştır. Sonuç olarak, birçok hastalığın gelişiminde rolü olduğu bilinen D vitamini eksikliğinin, Kovid-19 hastalarında sonucun belirlenmesinde rol oynayan sayısız faktörden biri olabilir. Bu nedenledir ki, belirli aralıklar ile kanda D vitamini düzeyi ölçtürülmeli, seviyesine göre hekim kontrolünde uygun dozlarda D vitamini takviyesi yapılmalıdır.”

sağlık sitesi |-| süprem kumaş |-| nakliyat youtube izlenme al |-| gizli kamera |-| instagram takipçi hilesi |-| ideal kilo hesaplama |-| instagram beğeni hilesi |-| smm panel