Erzurum’da yarım asırdır gramofon ve plakçalar tamir ediyor!

Erzurum’un Yakutiye ilçesine bağlı olan tarihi Tebrizkapı bölgesinde mütevazi bir dükkanı olan Necip Aksakal, 45 yıldır bozuk olan gramofonları tamir ediyor. 69 yaşındaki gramofon ustası Aksakal, tamir ettiği asırlık gramofon ve plakçalarları ilk günkü seslerine kavuşturuyor. Gramofon ve plakçalarları milli servet olarak gören Aksakal, diğer taraftan ise yanında çalıştıracak çırak bulamıyor. Erzurum’da bu işi sadece kendisinin yaptığını ve 16-17 yıldır yalnız çalıştığını belirten Aksakal, “Erzurum’da bu işi yapan tek kişiyim. Çırağım yok gelenler de zaten çalışmıyorlar ben tek çalışıyorum. 16-17 yıldır yanımda hiç çırak olmadı. Kimse çalışmak için gelmedi. Gelenler de okullar tatil olunca 8 yaşındaki çocuğunu getiriyor” dedi. 

BU İŞİ YAPAN TEK KİŞİ

Erzurum’da 45-50 yıllık gramofon ve plakçalarları tamir eden tek kişi olduğunu söyleyen Necip Aksakal, “Gramofon ve plakçalar tamir ediyorum. Elimde olan cihazlar ise yaklaşık 45-50 yıllık cihazlardır. Ayrıca lambalı radyolarım da var bunlar da yaklaşık 50 yıllık radyolardır. Bunların yanında farklı elektronik aletlerin tamirlerini de yapıyorum. Bu işi yapan tek kişiyim şu anda. Bu cihazlar insanların evlerinde tek çocuklarıymış gibi sayılır. Atasından, dedesinden veya babasından kalmıştır. Onlar buraya getiriyor ben de tamir ediyorum. Bunların hepsi milli servettir” diye konuştu. 

MERAK ETMİYOR MUSUN:  Güney Amerika'da ki Gizemli Tüneller! Keşfedilen Tüneller

 
17 YILDIR ÇIRAK BULAMIYOR

17 yıldır yanında çalışacak çırak bulamadığını da kaydeden Aksakal, “Çırağım yok zaten çalışmıyorlar ben tek çalışıyorum. 16-17 yıldır yanımda hiç çırak olmadı. Kimse çalışmak için gelmedi. Gelenler de okullar tatil olunca 8 yaşındaki çocuğunu getiriyor mahallede yaramazlık yapmasın diye. Bu şekilde de küçük çocuk bu sanatı öğrenmek için gelmediğinden benim işime yaramıyor. Bir nevi çırak diye getirdikleri çocuklara bakıcılık yapmamı istiyorlar. Zaten 8-9 yaşında çocuk daha sanata bir yatkınlığı da yok. 15 yaşlarında olacak ki hem benim işime yarasın hem de kendisinin işine yarasın” açıklamalarında bulundu. 

MERAK ETMİYOR MUSUN:  "Yepyeni bir pist olarak değerlendireceğiz"

YENİ NESİLDE BU İŞİ YAPAN YOK

Kendisinden sonra bu işi yapacak kimsenin kalmayacağını düşündüğünü de belirten Aksakal, “Bir sanat öğrenmek altın bileziktir. 69 yaşındayım 45 yıldır bu işle uğraşıyorum. Zaten bu gösterdiğim cihazların hepsi de 45-50 seneliktir benim çıraklık dönemimden kalma. Bu işi Erzurum’da başka kimsenin yapacağını da artık sanmıyorum. Benden sonra insanlar büyük ihtimal cihazlarını şehir dışına gönderip tamir ettirirler. Oralarda da hep belli yaştaki insanlar kalmış bu işi yapan. Yeni nesilde bu işi yapan hiç kimse yok” dedi.

MERAK ETMİYOR MUSUN:  Kurtulmuş: AK Parti yine açık ara birinci olacak
KAYNAK: İHA

Başa dön tuşu
NEDEN HABER | - | DUMAN HABER | - | istanbul evden eve nakliyat

instagram beğeni satın al instagram beğeni satın al instagram beğeni satın al beğeni hilesi takipçi hilesi