EPITAM Film Tablet ne için kullanılır? Epitam ilaç yan etkileri nelerdir?

İlacın etken maddesi Levetirasetam’ dır. EPITAM  500 mg Film Tablet, epilepsi (sara) nöbetlerini önleyici, antiepileptik bir ilaçtır.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

ENDİKASYON BİLGİSİ :

Epitam ilaç nedir ve Epitam ilaç yan etkileri… İlacın etken maddesi Levetirasetam’ dır. EPITAM  500 mg Film Tablet, epilepsi (sara) nöbetlerini önleyici, antiepileptik bir ilaçtır. 16 yaş ve üstü gençler ve yetişkinlerde görülen Grand mal  epilepsi diğer adıyla tonik-klonik epilepsi nöbetleri (bilinç kaybı ve kaslardaki  artan kasılmaların meydana getirdiği kol ve bacaklarda istem dışı kasılmalarla belirgin nöbet.) tedavisinde tek başına kullanılır. 4 yaş ve üzeri çocuklarda ve erişkinlerde görülen  parsiyel (kısmi) başlangıçlı nöbet ( vücudun belirli bir yerinde başlayan ve başladığı yerde de kalabildiği gibi ilerleyerek vücudun yarısına yayılabilen bir epilepsi türü) tedavisinde; ergenlik dönemindeki 12 yaş üzeri gençlerde  ve erişkinlerde görülen  miyoklonik epilepsi ( ani, elektrik çarpmasına benzer, istem dışı ve belirli  aralıklarla , ardı ardına ve düzensiz oluşan kas kasılmalarının da gözlendiği epilepsi türü ) ve  erişkin hastalarda görülen miyoklonik nöbet ( bir ya da iki kasın, bazen vücudun kol ve bacaklarını bükmeye yarayan kaslarının ani kasılmasıyla gözlenen epilepsi nöbetlerinin küçük şekli.) tedavisinde diğer  antiepileptik ilaçlara ek olarak kullanılır.

EPITAM Film Tablet ne için kullanılır, Epitam ilaç yan etkileri nelerdir, epitam ilaç, epitam film tablet, epitam ilaç nedir, epitam ilaç sara, epitam ilaç sara nöbeti, sara nöbeti
EPITAM Film Tablet ne için kullanılır, Epitam ilaç yan etkileri nelerdir, epitam ilaç, epitam film tablet, epitam ilaç nedir, epitam ilaç sara, epitam ilaç sara nöbeti, sara nöbeti

EPITAM  500 MG FİLM TABLET HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN HUSUSLAR :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Epilepsi (sara) nöbetlerini önleyici, antiepileptik bir ilaçtır.
 3. Eğer hastalık nöbetlerini önlemek için kullanıyorsanız, durumunuzda iyileşme görülse bile ilacı düzenli bir şekilde kullanmaya devam ediniz. İlacın alımını durdurmanız halinde nöbetlerde  artış olabilir.
 4. İlacı düzenli kullanmanıza rağmen nöbet şiddetinde ve sayısında artış farkederseniz doktorunuzla görüşünüz.
 5. Yanınızda acil durumlar için bu ilacı kullandığınızı belirten kimlik kartı ve bilgilendirme bilekliği taşıyınız.
 6. Eğer ilacı kullanmaya başladıktan sonra ; endişe, kaygı, telaş, heyecan agresif, hiperaktif hissetme hali, intihar ve kendine zarar verme düşüncesi oluşmuşsa  ya da ruh halinde ve davranışlarda değişiklikler gibi yeni ya da kötüleşen semptomlara sahipseniz, acil yardım için doktorunuza başvurunuz.
 7. İlacın rahatsızlığınızı iyileştirdiğinden emin olabilmeniz için düzenli olarak kan tahlilleri yaptırmanız ve karaciğer fonksiyonlarının da kontrolü  gerekmektedir.
 8. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol nöbet riskini ve ilacın yan etkisi olan uyuşukluk halini daha da arttırabilir.
 9. 4 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 10. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerden kaçınınız.
 11. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde kullanılması önerilmemektedir.

EPITAM  500 MG FİLM TABLET’İN KULLANIM ŞEKLİ :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.Tercihen yemeklerle birlikte veya yemek aralarında da alınabilir.

İLACIN OLASI YAN ETKİLERİ:

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, kas ağrısı, uyuklama hali, yorgunluk hissi, burun ve boğaz iltihabı yaygın görülen yan etkilerdir.

EPITAM Film Tablet ne için kullanılır, Epitam ilaç yan etkileri nelerdir, epitam ilaç, epitam film tablet, epitam ilaç nedir, epitam ilaç sara, epitam ilaç sara nöbeti, sara nöbeti

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.