Youtube Abone Satın Alma Sitesi

En Zehirli Hayvanlar Nelerdir? Adını Duymadığınız Zehirli Hayvanlar

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

En Zehirli Hayvanlar Nelerdir? Adını Duymadığınız Zehirli Hayvanlar Dünyanın en zehirli hayvanı hangisidir diye sorulsa akıllara önce yılanlar gelir ama hakikat öyle değil!

En Zehirli Hayvanlar Nelerdir? Adını Duymadığınız Zehirli Hayvanlar
En Zehirli Hayvanlar Nelerdir, Adını Duymadığınız Zehirli Hayvanlar, Dünyanın En Zehirli Hayvanları Nelerdir, Zehirli Tehlikeli Hayvanlar, Tehlikeli Hayvanlar Nelerdir, Adı Bilinmeyen Zehirli Hayvanlar

Dünyanın en zehirli hayvanları listesinde zirvede bir yılan türünün ya da bir akrebin olması beklenir. Çünkü bu saydığımız iki hayvan ile daha sık karşılaşırız. Oysa en zehirli hayvan belki adını hiç duymadığımız ve çok ama çok az karşılaşma ihtimalimiz olan bir hayvan.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Kutu denizanası

Dünyanın en zehirli hayvanı Kutu Denizanasıdır (chironex fleckeri). Bu denizanası dokunaçları ile bir insanı ısırdığında 5 dakika gibi kısa bir sürede öldürebilir.1954 yılından beri toplam 5 bin 567 kişiyi öldürdü.

Kutu denizanasının diğer deniz analarından farkı kutuya benzemesi ve her köşesinde 6 şar adet olmak üzere toplamda 24 adet gözü bulunmasıdır. Normalde diğer bütün denizanalarında beyin ile gözleri bulunmamaktadır ve %95’i sudur. Ancak kutu denizanalarının 24 adet gözü bulunmaktadır. 60 tane fazla dokunacı bulunmaktadır ve bu dokunaçlarda 5 milyardan fazla zehirli kapsül bulunmaktadır.

Bu canlı genelde Avustralya ve Asta tropik sularında yaşar. Avustralya denizlerinde yaşayan ve dünyanın en zehirli canlısı olan denizanasının duyargaları yüksek miktarda nematosist üreten yakıcı hücrelerle doludur. Zehirli kapsüllerle dolu dokunaçlarını bir canlıya geçirdiklerinde, o canlının derisini delerek kanına zehrini akıtır. Kısa bir süre sonra o canlının kan basıncı yükselir ve ani kalp durması yani ölümle sonuçlanır. Isırıldıktan sonra yara yeri ovuşturulmamalıdır. Çünkü o bölge hala patlamamış kapsül bulunma ihtimali vardır ve eğer ovuşturursanız o zehirli kapsüllerdi de patlatmış olursunuz

Kral Kobra

Dünyanın en uzun zehirli yılanıdır. Boyu 6 metreye kadar ulaşabiliyor. Genellikle yılanla besleniyor.

Bu yılanın tek bir ısırığı bir insanı anında öldürmeye yetiyor. Tek bir ısırığı çok büyük bir Asya filini de 3 saat içinde öldürüyor.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Kobra, avını ısırdığında 8-10 milimetre olan dişleriyle bir yara açıyor ve bu yaradan zehri enjekte ediyor. Kobranın zehri, sinir sistemini etkiliyor. Hızlıca şiddetli bir acı başlıyor. Görüşte bulanıklılık yaşanıyor. Zehir, uyku hali ve hatta felce yol açıyor. Ayrıca, yılan zehriyle temas edildiğinde akut böbrek yetmezliği ortaya çıkabiliyor. İnsanı kısa sürede öldürebilecek bu zehir, sağlık alanlarında da kullanılıyor. Zehir öldürücü bir etkiye sahip olsa da kanser tedavisinde kullanılan etken maddelerden biri.

Bu hayvanlar genellikle Asya, Avustralya ve Afrika’nın çölleri ve tropik bölgelerinde yaşıyorlar.

Av olarak kurbağa, kuş, kertenkele, balık ve küçük memelileri seçiyorlar. Avlarını zehirleyip öyle yiyorlar. 180 kadar türe sahiptir.

Mermer yüzeyli salyangoz

Boyu küçük ama etkisi büyük. Listede üçüncü sırada yer alıyor. Zehri oldukça güçlüdür ve 200 farklı kimyasaldan oluşmuştur. Bünyesinde hem hemotoksin hem de nörotoksin zehirler taşır.

Zehrinin bir damlası bile anında yirmi kişiyi öldürmeye yetiyor. Genellikle tuzlu sularda yaşıyorlar.

Mavi halkalı ahtapot

Normal boyuttaki bir ahtapottan çok daha küçükler. Ortalama golf topu büyüklüğündeler.

Vücudunda taşıdığı zehirle dakikada 26 yetişkin insanı öldürebilirler. Dünyanın en tehlikeli hayvanları içinde yer alıyor.

Ölüm avcısı akrepler

Sanılanın aksine aslında birçok akrep zararsızdır. Çok az türleri canlılara zarar verir. Fakat zarar verenleri de gerçekten çok tehlikelidir.

Bu sarı renkli akrepler dünyanın en tehlikeli canıları arasında yer alıyor. Bir insanı soktuklarında direk komaya sokarak felç ediyor. Isırdığı canlının sonu da ölümle sonuçlanıyor.

Kaya balığı

Bu balıklar güzellik yarışmasına katılsa herhalde sonlarda yer alırlar. Görüntüleri oldukça çirkin olan bu yaratıklar balık familyasındaki en zehirli tür olarak biliniyor.

Taş gibi görünen yüzeyleriyle oldukça öldürücü.

Brezilyalı gezgin örümcek

Guinnes Rekorlar Kitabında en zehirli örümcek olarak yerini alan bu örümcek türü bir canlıyı anında öldürüyor. Zehrinin 0.006 mg’ı bir fareyi anında yok ediyor.

İşin kötü tarafı bu örümceklerle günlük yaşantımızda da içi içe yaşıyoruz.

Zehirli kara yılanı

Sadece bir ısırığı aynı anda 100 insanı ve 25 bin fareyi öldürme gücünde. Kobra yılanından 200 veya 400 kat daha zehirli.

Isırdığı bir insanı en geç 45 dakika içinde alt edebiliyor.

Zehirli ok kurbağası

Zehirli ok kurbağası olarak biliniyor. Zehrini vücudunun üst yüzeyinde taşıdığı için dokunan insana bile zehirini hemen geçirebiliyor.

5 santimetre büyüklüğündeki bu mavi yaratıkların zehirinin 2 mikrogramı anında 10 insanı ve 20 bin fareyi öldürüyor.

Balon balığı

Omurgalılar içinde en tehlikeli ikinci hayvan olarak biliniyor. Japon balığına benzeyen görüntüsüyle canlılar açısından büyük tehlike yaratıyor.

Isırdığında canlıları felç ediyor. Birçok kurbanı da 24 saat içinde ölüyor.

En Zehirli Hayvanlar Nelerdir, Adını Duymadığınız Zehirli Hayvanlar, Dünyanın En Zehirli Hayvanları Nelerdir, Zehirli Tehlikeli Hayvanlar, Tehlikeli Hayvanlar Nelerdir, Adı Bilinmeyen Zehirli Hayvanlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.