EKG Raporu Nedir?

Yayınlama: 21.03.2023
A+
A-

EKG raporu nedir? EKG raporu EKG tetkikinin sonucunun yer aldığı belgedir. EKG, kalp ve damar hastalıklarının teşhisinde, kalp ve damar hastalığı varsa bunların tedavisinin izlenmesinde kullanılan en önemli tetkiklerden birisidir. Tam açılımı Elektrokardiyografi olup kardiyoloji bölümlerine başvurulduğunda ilk istenen tetkiklerden birisidir.

EKG sayesinde birçok kalp hastalığı teşhis edilebilmektedir. Fakat EKG tek başına yeterli gelmemektedir. Sonrasında eforlu EKG, EKO, Holter kan tetkikleri gibi birçok test de talep edilebilmektedir.

EKG çekimi ile birlikte kalpte yer alan elektriksel aktiviteyi ve kalbin ritmini grafik olarak kaydedilebilmektedir. Çekim yapılırken kollar, bacak ve göğüs gibi belirli yerlere elektrotlar bağlanmaktadır. Bu elektrotlar kalbin her atımında ürettiği elektrik sinyallerini algılayarak bir grafik kağıdına kaydetmektedir. Bu cihaz kağıda dökülen bir rapor sunmaktadır. Fakat kesin değerlendirmeyi uzman kardiyolog doktor yapmaktadır.

EKG Raporu Nereden Alınır?

EKG raporu nereden alınır sorusu EKG raporu ihtiyacı olanların cevabını en fazla merak ettiği sorulardan bir diğeridir. EKG raporu, EKG ölçümü yapabilen, tam teşekküllühastanelerden ve sağlık merkezlerinden alınır.

EKG raporu alınabilmesi için en temel iki gereksinimden birisi uzman kadrodur. Gerekli ekipman olmadan EKG çekilemeyeceğinden rapor da oluşturulamaz. Rapor oluşturabilmek için ayrıca uzman bir ekibe gereksinim vardır. Bu iki gereğe sahip olan, Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bütün sağlık merkezlerinden EKG raporu alınabilir.

EKG sayesinde hastanın kalp sağlığı hakkında, hekime çeşitli bilgiler sağlanır. Günümüzde kardiyoloji uzmanına başvuran hemen her hastadan, özellikle de kalp krizi şüphesi bulunan kişilerden EKG talep edilir. EKG çekilmesi istenebilecek başlıca durumlar şunlardır:

• Hastada aritmi veya ritim bozukluğu, iletim bozukluğu şüphesi varsa EKG çekilir. 

• Kalp kapakçıklarında herhangi bir problemden şüpheleniliyorsa EKG çekilir.

• Koroner arter olarak ifade edilen kalp damarlarında daralma ya da tıkanma şüphesi varsa EKG çekilir.

• Kalbin yeterli miktarda kanlanamaması veya hasarlanması halinde EKG çekilir. 

• Hipertrofi, yani kalp kasına ait mevcut durumun gözlemlenmesi istendiğinde EKG çekilir. 

• Kan iyonlarında meydana gelen dengesizliklerin saptanması için EKG çekilir. 

Dolayısıyla kalp sağlığına dair herhangi bir şüphe varsa, kontrol gerekiyorsa EKG çekilir ve EKG raporu oluşturulur. Bu raporun da uzman kardiyolog doktorlarca yorumlanması gerekir.

EKG Raporu Ücreti Ne Kadar?

EKG raporu ücreti ne kadar? EKG raporu ücreti çeşitli etkenlere göre değişmektedir. Bunda özellikle rapor için başvurulan sağlık merkezinin fiyat politikası öne çıkmaktadır. Her sağlık merkezi kendi fiyat politikasını belirlediğinden EKG ücretleri de değişmektedir. Firma bu alanda uzman kadrosu ve en son teknolojiye sahip ekipmanlarıyla öne çıkmakta, hızlı ve güvenilir EKG raporunu en avantajlı fiyatlarla sağlamaktadır.