Youtube Abone Satın Alma Sitesi

Dünyada birinci uygulanan Covid-19 aşısının şişesi ve şırıngası müzeye konuldu

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR


İngiltere’nin başşehri Londra’da bulunan Bilim ve Sanayi Müzesi, dünyada birinci olarak Margaret Keenan’a uygulanan koronavirüs aşısının şişesini ve şırıngasını müzenin yapıtları ortasına koydu. Ziyaretçiler, aşının şişesi ve şırıngasını, 2021’in birinci aylarında müzede görebilecek.

Koronavirüs aşısını birinci uygulayan ülke İngiltere’de, Coventry Üniversite Hastanesi’nde 8 Aralık 2020 Salı günü sabah saat 6.45’te, Pfizer BioNTech Kovid-19 aşısı dünyada birinci sefer uygulanarak tarihte yerine aldı. Kovid-19 aşısını birinci olan kişi Margaret Keenan’a (90) uygulanan aşının şişesi ve şırıngası, Londra’da bulunan Bilim ve Sanayi Müzesi’ne konuldu.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

ŞİŞENİN VE ŞIRINGANIN TARİHİ DURUMU ÖLÜMSÜZLEŞTİRİLDİ

Müzeden yapılan açıklamada “Bu küçük lakin kıymetli objeyi koruyarak, gelecek jenerasyonlarla paylaşılacak birinci Kovid-19 aşılamasının tarihi durumunu ölümsüzleştiriyoruz. 2021’in başlarında, şişe, tıp tarihine adanmış en büyük galeride sergilenecek” sözleri kullanıldı.

BU OBJELER NADİREN SAKLANIR

Bilim ve Sanayi Müzesi yaptığı açıklamada, geçmişte salgınla ilgili objelerin elde edilmesinin güç olduğunu tabir ederek “Bu eşyalar, süreksiz nitelikleri nedeniyle yok edildikleri için (patojenler yahut beden sıvılarıyla temas nedeniyle) yahut tahminen de bu travmatik olayları yaşayan insanların unutmaya istekli olması nedeniyle nadiren hayatta kalır” dedi.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.