Deniz Anemonları Nedir? Kalbimizin Yenilenmesini Sağlayabilir mi?

Bu Reklam Sadece Size Özel Fırsatlar İçerir

Deniz Anemonları Nedir? Kalbimizin Yenilenmesini Sağlayabilir mi? Bir öğretmen, günün birinde öğretmenliği bırakıp şarkıcılığa başlayabilir. Yahut yaşamımıza daha önce hiç düşünmediğimiz bir yolda devam etmeyi seçebiliriz. Oysa bizi biz yapan hücrelerimiz hiç de esnek değildir.

HÜCRELER

Bir hücre, ne hücresi olduysa yoluna o hücre olarak devam etmek zorundadır. Bu durum, günün birinde karaciğer hücrelerimizin nörona dönüşmesini önler ama öte yandan hasar gören hücrelerin yerine yenilerinin konmasını da güçleştirir. Söz konusu olan kendini yenilemek olduğunda organlarımız farklılık gösterir.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

HÜCRESEL FONKSİYONLAR

Bazı canlılardaysa hücresel fonksiyonlar bu kadar katı kurallara tabi değildir. Florida Üniversitesi’nde bir araştırma ekibi, bir deniz anemonu çeşidi olan Nematostella Vectensis’in bağırsaklarında eşsiz bir hücre keşfetti. Bu keşfin insan vücudunun yenilenme süreçlerinde kullanabileceğimiz sırrın anahtarı olduğu düşünülüyor. Heyecan verici keşfin ayrıntılarına girmeden önce bu ilginç organizmayı biraz yakından tanıyalım.

Yıldız Deniz Anemonu (Nematostella Vectensis)

Yıldız Deniz Anemonu, Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu kıyılarına özgü, ağzını çevreleyen yirmi kadar uzun kamçıya benzeyen dokunacı olan, yarı saydam bir anemon çeşididir. Genellikle tuzlu bataklıklarda gömülü olarak bekler ve 63 cm’den daha uzun olmayan dokunaçları ile suda salınan yiyecekleri yakalar.

“Kilitleme Döngüsü” Nedir?

Başlarken söz etmiş olduğumuz gibi insan hücreleri görev değişikliği konusunda esnek değildir. Bunun nedeni hücreler arası iletişimin “kilitleme döngüsü” mekanizmasıdır. Genlerimizdeki bu küçücük programlama detayı, hücrelerimizin kendilerine tayin edilen görevde kalmalarını sağlar. Kilitleme döngüsü sürekli olarak birbirlerini onaylayarak, hücrenin ne hücresi ise o hücre olarak kalmasını sağlar.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

BAĞIRSAK DOKULARI SAYESİNDE KANITLANMIŞTIR

Kalbimizde varlığı açık olan bu kilitleme döngüsünün her organizma için zorunluluk olmadığı, deniz anemonunun bağırsak dokuları sayesinde kanıtlanmıştır. Bu gen bir organizmada bulunduğunda pek çok farklı şekilde aktive edilebilir ancak bir döngü yaratacak geri besleme söz konusu olmazsa o hücrenin o hücre olarak kalması zorunluluk olmaktan çıkar. Yani bu kilitleme bilgileri birbirine bağlanarak bir döngü haline gelmezse hücreler ihtiyaçlara göre değişebilirler.

KARDİYOVASKÜLER ARAŞTIRMALAR

Tıpkı deniz anemonunda olduğu gibi… Diyelim ki bir fırtına çıktı ve bir deniz anemonu dokunaçlarının birçoğunu kaybetti; bu durumda bağırsak dokusu hücreleri derhal görevlerinden ayrılıp, yapısal hücre tipine dönüşerek kopan dokunaçların yerine yenilerini üretirler. İnsan vücudunun önemsiz hücrelerinin de gerektiğinde hayati organları yenileme görevine atandığını hayal edin. İşte kardiyovasküler alanda araştırmalar yapan bilim insanları da bu hayalin peşinden koşuyor.

Deniz Anemonu Kardiyovasküler Araştırmalara Nasıl Katkı Sağlayabilir?

Deniz anemonlarının genlerindeki iletişim modelinin insanlarınkinden farklı olduğu açıktır. Araştırmacılar bu farklılara odaklanarak, kilit döngülerin talimatlarını irdeleyerek bunları manipüle etmeyi başarabilirler. Henüz araştırma aşamasında olmasına karşın gen üzerinde çalışılmaya başlanıldığından bu yana genleri kontrol etme konusunda ilerlemeler kaydedilmiştir.

KALP GENLERİ

Bir diğer ilginç nokta ise “kalp genleri”nin hem insanda hem de deniz anemonunda bulunmasıdır. Beyni bile olmayan bu organizmaya çok benzemiyor gibi görünebiliriz ancak genetik olarak onlara daha gelişmiş pek çok canlıdan daha yakın olabiliriz. Hem deniz anemonunda hem de insanda olan kalp geni, insanda kilitleme döngüsüne sahipken onlarda değildir.

KALBİMİZDE OLUŞAN HASARLAR YÜZÜNDEN ÖLMEYECEĞİZ

 Bu da evrimin bir aşamasında aynı noktada bulunduğumuzu ancak sonradan genetik iletişim modelinin farklılaştığını göstermektedir. Araştırmacılar kilitleme döngüsü ile ilgili gizemi çözüp kilitleme döngüsünü elimine etme imkanını keşfederlerse bu, kalbimizde oluşan hasarlar yüzünden ölmek zorunda kalmayacağımız anlamına gelir.

KALİTELİ YAŞAM

Ölümcül hastalıklar arasında en yaygın olanı kalp-damar hastalıklarıdır. Türk Kardiyoloji Derneği’nin verilerine göre ülkemizdeki ölümlerin %47’si kalp-damar hastalıklarına bağlı olarak gerçekleşmektedir. Yani eğer deniz anemonunun hücrelerinin yapabildiği bir şeyi bizim hücrelerimiz için de mümkün kılarsak hem yaşam süremizde hem de yaşam kalitemizde çok önemli bir gelişme sağlamış olacağız.

Deniz Anemonları Nedir, Kalbimizin Yenilenmesini Sağlayabilir mi, kalp yenilenmesi nedir, deniz anemonları nedir ne işe yarar, hücrelerin yenilenmesinde deniz anemonları kullanılır mı, iyileşme süreci ve tedavi süreci nedir, deniz anemonlarının faydaları nelerdir, hücre yenilenmesi nedir, sağlıklı bir kalbe sahip olmak için ne yapılır, deniz anemonları hücresel fonksiyonları nelerdir

Bu Reklam Sadece Size Özel Fırsatlar İçerir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu