Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan tarihi merasimde ‘Cumhur İttifakı’ iletisi

Türkiye’nin ana transit geçiş yolu olması hedeflenen ve Avrupa’yı Asya’ya bağlayan koridorun değerli güzergâhlarından olan Kuzey Marmara …

Yayınlama: 07.01.2021
Düzenleme: 07.01.2021 16:10
2
A+
A-


Türkiye’nin ana transit geçiş yolu olması hedeflenen ve Avrupa’yı Asya’ya bağlayan koridorun değerli güzergâhlarından olan Kuzey Marmara otoyolunda 56.5 kilometrelik ana gövde ve 11.6 kilometre irtibat yolundan oluşan Kurtköy-Akyazı etabı bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı merasimle hizmete açıldı. Erdoğan konuşmasında yatırım bedeli toplam 3.1 milyar dolar olan otoyolun iktisada yılda 2.5 milyar lira katkı sağlayacağını açıkladı. Konuşmasında ABD yaptırımına reaksiyon gösteren Erdoğan, “İçerde ve dışarda yılların alışkanlıklarını değiştirmek mümkün olmuyor. Her usulü kullanarak ülkemizin önünü kesmeye çalıştılar. Hamdolsun şu ana kadar başarılı olamadılar. Tehditle dayatmayla riyakarlıkla ayak oyunlarıyla ülkemize diz çöktürtme uğraşı içinde olanlara söylüyorum. Sizleri hayal kırıklığına uğratmaya devam edeceğiz. Bu günlere getirdiğimiz çabayı zafere ulaştırana kadar durmayacağız” dedi. Erdoğan “2023 Cumhur İttifakı’nın yeni bir zafer yılı olacaktır. Milletimize verdiğimiz tüm kelamları tutarak 2023’e alnımızın akıyla ulaşacağız” sözlerini kelamlarına ekledi.

İKTİSADA KATKISI 2.5 MİLYAR TL OLACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

 

Bugün hizmete açtığımız yolun uzunluğu 68 kilometreyi geçiyor. Kuzey Marmara Otoyolu’nun 2016 yılında başlayıp etap etap devam eden açılışlarında son bir kısım daha kaldı. İnşallah bu son kısmı da önümüzdeki yılın son çeyreğinde tamamlayacağız. Yatırım bedeli 3.1 milyar dolar olan otoyolun iktisada yıllık katkısı 2.5 milyar TL’dir. Bugün açılışını yaptığımız kısmın maliyeti de 431 milyon doları buluyor. Bu otoyol İstanbul’un her iki tarafta de araç trafiğin çok büyük rahatlama sağlayacaktır. İrtibat yolları sayesinde her istikamet için süratli ve konforlu ulaşım alternatiflerini sunuyoruz. Kınalı, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir yolları ile otoyol ağlarını tamamlıyoruz. Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, 1915 Çanakkale Köprüsü üzere abide yapıtları unutmamamız gerekiyor. Türkiye’nin adet kalbi pozisyonundaki Marmara Bölgesi ve İstanbul için yatırımları şahsen takip ediyoruz. Ülkemize eser kazandırmaktan daha büyük bir gurur olmadığına inanıyorum. Rabbime ülkeme ve milletime böylesine büyük eserler kazandırılmasına vesile olduğum için her gün hamd ediyorum. Herkesi tebrik ediyorum.

18 YILDA 880 MİLYAR TL KAYNAK KULLANDIK

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Açıkladı: Vergi artışları devam edecek mi?

Ulaşım kalkınmanın temelinde yer alır. Ülkede süratli ulaşım olmuyorsa kalkınma da refah da olmaz. İktidara geldiğimizde ülkemizde yalnızca 6100 km bölünmüş yol vardı. Biz 28 bin kilometreye çıkardık, otoyol uzunluğunu 2’ye katladık. Tüneli 395’e uzunluğunu da 525 kilometreye ulaştırdık. 18 yılda 880 milyar liranın üzerinde kaynak kullandık. Demiryollarında süratli ve yüksek süratli trenlerle tanıştırdık. Önümüzdeki yıl Ankara-Sivas süratli tren çizgisini da hizmete açıyoruz. Mevcut demiryolu ağımızın tamamını sıfırdan yapmışcasına yeniledik. Kentlerin pek birçoklarına raylı sistem, metro, tramvay sınırları kurduk. 24 olan havalimanına 30 tane daha ekledik, her köşeye uçakla seyahati mümkün hale getirdik.

SİZLERİ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATMAYA DEVAM EDECEĞİZ

İçerde ve dışarda yılların alışkanlıklarını değiştirmek mümkün olmuyor. Her tekniği kullanarak ülkemizin önünü kesmeye çalıştılar. Hamdolsun şu ana kadar başarılı olamadılar. Tehditle dayatmayla riyakarlıkla ayak oyunlarıyla ülkemize diz çöktürtme uğraşı içinde olanlara söylüyorum. Sizleri hayal kırıklığına uğratmaya devam edeceğiz. Bu günlere getirdiğimiz çabayı zafere ulaştırana kadar durmayacağız.Bu kardeşlik iklimine sıkı sıkıya sahip çıkıyoruz. Siyaset ve toplum mühendisliklerinin ülkemize ağır maliyetleri olmuştur. Biz eser konusunda, hizmet, proje konusunda herkesle müsabakaya rekabete hazırız. Bunun dışındaki hiçbir çekişmenin polemiğin ülkeye yararı olmadığına inanıyoruz. Halka hizmet hakka hizmet düsturuyla tüm gücümüzü işte burada olduğu üzere yatırımlarımızın takibine bırakıyoruz.

İHRACAT TRENİ 12 GÜN SONRA ÇİN’E ULAŞTI

Tek umutları Türkiye’nin tökezlemesi olanları artık biz de milletimiz de çok düzgün tanıyoruz. İstanbul’dan hareket eden trenimiz Çin’e ulaştı. Şahsen bakanımız tarafından Çerkezköy’den uğurlanan trenimiz Halkalı’ya geliyor. Treni Halkalı’da görenler ortalığı ayağa kaldırıyor. Sebebini anında öğrenecekleri bir mevzuyu yalnızca hükümete saldırmak için kullandılar. 12 gün sonra trenimiz Çin’e ulaştı. Böylelikle ülkemizin dış ticaretini güçlendirecek adım atılmış oldu.

2023 YENİ BİR ZAFER YILI OLACAKTIR

Hamdolsun milletimiz tüm bunları görüyor ve herkesi hak ettiği pozisyona oturtuyor. Biz Türkiye için çalışmaya üretmeye uğraş etmeye devam edeceğiz. TBMM’de 2021 bütçemiz kabul edildi. Komiteden genel şuraya kadar bütçeye katkı veren tüm milletvekillerin teşekkür ediyorum. Cumhur İttifakı olarak sergilediğimiz güçlü dayanışmayla ülkemize ve milletimize hizmet vasıtası olarak gördüğümüz bütçe sürecini sağlıklı yürümesini sağladık. Attığımız bu adımlar şunu ismi millet olan aslında zillet durumuna düşmüş, PKK ile iç içe olanlara da sesleniyorum. 2023 Cumhur İttifakı’nın yeni bir zafer yılı olacaktır. Milletimize verdiğimiz tüm kelamları tutarak 2023’e alnımızın akıyla ulaşacağız.

  Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun canlı yayın çağrısını kabul etmedi

GAZİANTEP’TE VEFAT EDENLERE BAŞSAĞLIĞI

Gaziantep’te maalesef özel bölüme ilişkin bir hastanede patlama sonucu 9 can kaybımız oldu. Allah’tan bu vatandaşlarıma rahmet diliyorum. Tüm yakınlarına başsağlığı diliyorum. Bu hislerle bir sefer açılışını yaptığımız Kuzey Marmara Otoyolu, Kurtköy – Akyazı bölümünün iyi olmasını diliyorum.

68.1 KİLOMETRELİK ETAP

Projenin 56.5 kilometre ana gövde, 11.6 kilometre ilişki yolu olmak üzere toplam 68.1 kilometre uzunluğundaki TEM İzmit-1 Kavşağı ile TEM Akyazı Kavşağı ortasındaki bölümü de bugün prestijiyle hizmete sunulacak. Açılışı yapılacak bu kesimde toplam 3 bin 18 metre uzunluğunda 3 viyadük, 50 köprü, 20 üstgeçit, 15 altgeçit olmak üzere 88 adet büyük sanat yapısı yer alıyor.

Böylece Kuzey Marmara Otoyolu’nun 389.3 kilometrelik kısmı hizmete açılırken yetkililer, “Şehir içi ilişkiyi içeren son 9 kilometrelik kısmı saymazsak Kuzey Marmara Otoyolu tamamlanmış oldu” dediler. İstanbul’un batısındaki Kınalı mevkiinden başlayarak İstanbul, Kocaeli, Sakarya vilayetlerini kuzeyden katedip, Sakarya’nın Akyazı ilçesi yakınlarında sonlanan ve Türkiye’nin en değerli karayolu yatırımlarından olan Kuzey Marmara Otoyolu’nun böylelikle ana gövdesi tamamlanmış olacak. 389.3 kilometrelik kısmın açılışının akabinde projede kalan 9.1 kilometre uzunluğundaki kesitin ise 2021 yılı birinci çeyreğinde bitirilmesi öngörülüyor.

Sakarya Irmağı üzerinden geçen ve orta açıklığı 110 metre, toplam uzunluğu 260 metre olan istikrarlı konsol tipi özel imal bir viyadük bulunuyor. Tekirdağ ve Sakarya ortasında Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve İstanbul Havalimanı teması yolları ile birleşen otoyolun, mevcut ulaşım ağları ve bilhassa İstanbul Boğazı geçişlerinde kapasitenin üzerinde olan trafik yükünü kıymetli ölçüde azaltması hedefleniyor. Otoyolun, artan yakıt tüketimi, araç bakımı ve tamirat sarfiyatları üzere ekonomik kayıpları azaltılmasının yanı sıra trafik yoğunluğunun neden olduğu gürültü, etraf kirliliği ve emisyon salınımının önlenmesine değerli katkı yapacağı belirtiliyor.

sağlık sitesi |-| süprem kumaş |-| nakliyat |-| youtube izlenme al |-| ideal kilo hesaplama |-| instagram beğeni hilesi |-| Film Önerileri vozol likit