CHOLVAST İlaç Nedir? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri Nelerdir?

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

CHOLVAST İlaç Nedir? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri Nelerdir? İlacın etken maddesi Atorvastatin kalsiyum’dur. Cholvast Film Tablet, vücuttaki yağ üretimini (kolesterol) engelleyen,  kolesterol düşürücü bir ilaçtır.

CHOLVAST FİLM TABLET HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN HUSUSLAR :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücuttaki yağ üretimini (kolesterol) engelleyen,  kolesterol düşürücü bir ilaçtır.
 3. Eğer karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, şeker hastalığı, düşük tiroid veya herhangi bir kas hastalığınız veya kan hastalığınız var ise ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz. İlacı düzenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. İlacın kullanımı nadiren de olsa iskelet kas dokusunda bozulmalara yol açabilir. Bu da böbrek yetmezliğine sebep olur. Kaslarda güçsüzlük, ağrı, kolay acıma hissi, ateş veya grip hali ya da koyu renkli idrar durumlarından herhangi birine sahipseniz acilen doktorunuzu aramalısınız.
 5. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Çünkü alkol ilaçla birlikte alındığında trigliserid seviyelerini yükseltebilir ve karaciğere zarar verebilir.
 6. İlacı kullanırken, ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için  sık sık kan tahlili yaptırınız. Ayrıca karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
 7. İlacın kullanımı sırasında doktorunuz ile görüşmeden greyfurt  ve greyfurt suyu tüketmeyiniz. Greyfurt ve greyfurt suyu bu ilaçla etkileşime girebilir ve olası tehlikeli etkilere sebep olabilir.
 8. Yağ ve kolesterol oranı yüksek yiyeceklerden kaçınınız. Mutlaka kolesterol düşürücü bir diyete uymanız gerekmektedir.
 9. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

  CHOLVAST FİLM TABLET’İN KULLANIM ŞEKLİ :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  2. Her dozu  bir bardak dolusu su ile birlikte yemek esnasında  yutunuz. Günde bir defa kullanılır.İlacınızı hergün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

  İLACIN OLASI YAN ETKİLERİ

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Karın ağrısı, mide ekşimesi,kabızlık, karın ağrısı, gaz,  mide bulantısı, mide ağrısı, kaşıntı, kas ağrısı, halsizlik gibi yan etkiler görülebilir.

   

  BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

  İlaç Etken Maddesi:  Atorvastatin kalsiyum

  İlaç Marka İsmi: Cholvast Film Tablet

  CHOLVAST nedir ve ne için kullanılır?

  Her bir film kaplı tablet, 10 mg atorvastatine eşdeğer atorvastatin kalsiyum ve boyar madde olarak titanyum dioksit içeren 30 ve 90 tabletlik blister ambalajlarda kullanıma sunulmuştur.

  CHOLVAST beyaz, yuvarlak, bikonveks, film kaplı tablettir. CHOLVAST statinler olarak da bilinen lipid (yağ) düzenleyiciler isimli ilaç grubuna aittir.

  Kolesterol ve trigliserid olarak bilinen yağ kökenli maddelerin düşürülmesinde kullanılır. Normal büyüme süreci için gerekli olan kolesterol doğal olarak oluşan bir maddedir. Ancak kandaki kolesterol çok arttığında, kan damarlarının duvarlarında depolanarak damarların daralmasına ve sonuçta tıkanmasına yol açabilir. Bu da kalp hastalığının en yaygın sebeplerinden biridir. Yüksek kolesterol seviyelerinin kalp hastalığı riskini arttırdığı kabul edilmektedir.

  BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

  CHOLVAST, tek başma az yağlı diyet veya yaşam stil değişiklikleri başarısız olduğunda kandaki kolesterol ve trigliseridler olarak bilinen lipidleri düşürmek için kullanılır. Kolesterol seviyeleriniz normal olmasına rağmen; eğer kalp hastalığı için artmış riskiniz varsa, CHOLVAST bu riskin azaltılması için de kullanılabilir. Tedavi sırasında standart kolesterol düşürücü diyete devam etmelisiniz.

  CHOLVAST İlaç Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri Nelerdir, Kimler Kullanabilir, Hangi Hastalığa İyi Gelir, Günde Kaç Defa Kullanılır, Hastaları Nasıl Etkiler, Kan Damarlarından Nasıl Geçer, Kana Ne Kadar Sürede Karışır, Kolesterola İyi Gelir Mi, Damarların Tıkanmasına Yol Açar Mı, Kullanım Şekli Nedir, Bilinmesi Gereken Hususlar Nelerdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.