MANŞET HABERSeyahat

CebeliTarık Ülkesi Nerede? CebeliTarık Ülkesi’nin Nüfusu Kaç?

Kadına Şiddete Dur De

CebeliTarık Ülkesi Nerede? CebeliTarık Ülkesi’nin Nüfusu Kaç? Avrupa Birliği ile Birleşik Krallık 17 ay süren pazarlığın ardından ayrılık anlaşması üzerinde mutabakata vardı. İspanya’nın yoğun tepkisine neden olan Cebelitarık konusu ise Brexit anlaşmasının dışında bırakıldı.

İspanya ve İngiltere Cebelitarık sorununu daha sonra iki taraf arasında yapılacak başka bir anlaşma ile çözme noktasına uzlaştı. İngiltere toprağı olan Cebelitarık konusunda taraflar daha önce de birçok kez karşı karşıya gelmişti.

Cebelitarık’ın durumu ve önemi

İspanya’nın güneyinde 30 bin kişinin yaşadığı 6,7 km2’lik bu yarımada İngiltere’nin denizaşırı topraklarından biri. 1704 yılında İngiliz ve Hollandalı askerlerce İspanya’dan alınan bölge 1713 Utrecht Antlaşması ile resmen Birleşik Krallığa geçti. 2006 yılından bu yana özerk olan Cebelitarık savunma, iç güvenlik ve dışişlerinde hala Birleşik Krallığa bağlı. Bazı üst düzey yetkililerin de hala İngiltere tarafından belirlendiği biliniyor.

Yalnızca 13 km genişliğinde olan Cebelitarık Boğazı’nı ve dolayısı ile Akdeniz’e tüm giriş-çıkışları kontrol etmeye yarayan bu kara parçası İngiltere için son derece büyük stratejik öneme sahip. Bugün dünya ticaretinin yarısı bu boğazdan geçiyor ve İspanya tarihi, ekonomik ve stratejik gerekçelerle yarımadanın kendisine geçmesini istiyor.

İspanya tarihte birkaç defa burayı almak için kuşatma girişiminde bulundu ancak Seville ve Paris Antlaşmaları ile Cebelitarık’ın Birleişk Krallık toprağı olduğu tekrar tekrar yinelendi.

Bugün Cebelitarik’ı vergi cenneti olmakla suçlayan İspanya tütün kaçakçılığı yapıldığını söylüyor, havalimanının ortak kullanılmasını istiyor ve vergi bilgilerinin paylaşılmasını talep ediyor. Cebelitarık AB’nin Gümrük Birliği’nde bulunmuyor ayrıca AB’nin Ortak Tarım Politikası’na da dahil değil. Madrid Brexit’te ‘geçiş süreci’ çerçevesinde 31 Aralık 2020 tarihine kadar Londra ile bu konuda anlaşma sağlanmasını ümit ediyor.

SON DAKİKA!  Ezgi Mola'ya şok teklif!

Franco döneminden bu yana devlet politkası

Diktatör Franco rejimi sırasında Cebelitarık’ı İspanyol toprağı yapmak yeniden bir devlet politikası haline geldi ve o dönemden bu yana da bu politika agresif olmayan yöntemlerle sürdürülüyor.

cebelitarık ülkesi nerede? cebelitarık ülkesi'nin nüfusu kaç?
CebeliTarık Ülkesi Nerede, CebeliTarık Ülkesi’nin Nüfusu Kaç,cebelitarık ülkesine nasıl gidilir, cebelitarık ekonomi durumu nedir, cebelitarık orjinal ismi nedir, cebelitarık ülkesinde hangi dil konuşuluyor, cebelitarık gezilecek yerler, cebelitarık keşfedilecek yerler, cebelitarık etnik gruları nelerdir, cebelitarık ülkesinde kimler yaşıyor

Ne var ki, Cebelitarıklıların kendileri de İspanya ile birleşmek istemiyor. 2002 yılında yapılan bir referandum ile bu öneri bölge halkı tarafından reddedildi. Cebelitarık meclisi tarafından yayınlanan deklerasyonda “Cebelitarık varolan özerklik ve hükümranlığından asla vazgeçmeyecektir. Avrupa ile komşuluk ilişkileri isteyen ülkemiz ne İspanya’nın alabileceği ne de İngiltere’nin verebileceği bir topraktır” denildi.

İspanya ise Cebelitarık konusunda İngiltere ile ikili bir anlaşmaya varmak konusunda ısrarını sürdürüyor. İngiltere ise bu tür bir müzakereyi “Cebelitarık da taraf olarak masada yer alırsa yapmayı düşünebilirim” diyor. Brexit müzakereleriyle birlikte İspanya “Benim onayım olmadan AB ile Birleşik Krallık arasında Cebelitarık pazarlığı ve/veya anlaşması yapılamaz” dedi.

İspanya Cebelitarık’ı metinden çıkarmak istiyor

İspanya’nın bu hassasiyeti 27 AB ülkesi tarafından Brexit müzakereleri başlamadan önce kabul edilmişti.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ve hükümeti Cebelitarık’ın AB-İngiltere arasında gelecek ilişkileri düzenleyen anlaşma metninden çıkarılmasını istedi. Geçiş süreci içerisinde Cebelitarık’ı bağlayan bir madde olmamasını ve bu yarımadanın geleceğinin yalnızca iki ülke arasında müzakere edilmesini şart koştu.

SON DAKİKA!  Zencefil libidoyu arttıran en mucizevi besin!

İngiltere Başbakanı Theresa May ise Sanchez ile telefonda görüştüklerini ve Pazar günü Cebelitarık dahil tüm Birleşik Krallık ailesi için geçerli bir anlaşma sağlanacağına inandığını söyledi. May Pazar günü yapılacak zirve için Cumartesi gününden Brüksel’e gelerek liderler ile bu ve çözüm bekleyen diğer birkaç konuyu el aldı.

BM’ye göre hala bir koloni

Her ne kadar İngiltere Cebelitarık’ı özerk ve önemli ölçüde bağımsız bir ülke gibi görse de Birleşmiş Milletler’e göre ise Cebelitarık’ın statüsü hala ‘kendi kendini yönetmeyen bölgeler’ kategorisinde. Bu kategori ‘koloni’ ifadesi yerine kullanılan diplomatik bir tabir.

CebeliTarık İber Yarımadası

Cebelitarık İber Yarımadası’nın güney ucunda yer alan bir İngiliz Denizaşırı Toprağı’dır. 6.7 km²’lik 2,6 sq mi bir alana sahiptir ve kuzeyde İspanya ile sınırı vardır. Manzaraya, eteğinde yoğun nüfuslu bir kasaba bölgesi olan ve başta Cebelitarık olmak üzere 32.000’den fazla kişiye ev sahipliği yapan Cebelitarık Kayası hakimdir.

1704’te İngiliz-Hollandalı kuvvetler, Habsburg’un İspanyol tahtına iddiası adına İspanyol Veraset Savaşı sırasında İspanya’dan Cebelitarık’ı ele geçirdi. Bölge, 1713’te Utrecht Antlaşması uyarınca ebediyen Büyük Britanya’ya devredildi. Napolyon Savaşları ve II. Dünya Savaşı sırasında, Akdeniz’e, Cebelitarık Boğazı’na giriş ve çıkışı kontrol ettiği için Kraliyet Donanması için önemli bir üs oldu. Bu deniz boğulma noktasında sadece 14,3 km (8,9 mil) genişliğindedir. Dünyanın deniz ticaretinin yarısının boğazdan geçmesiyle stratejik olarak önemli olmaya devam ediyor. Bugün Cebelitarık’ın ekonomisi büyük ölçüde turizm, çevrimiçi kumar, finansal hizmetler ve yakıt ikmaline dayanıyor.

SON DAKİKA!  EYT için tarih verildi

Cebelitarık’ın egemenliği, İngiliz-İspanyol ilişkilerinde bir çekişme noktasıdır çünkü İspanya, toprak üzerinde bir hak iddia etmektedir. Cebelitarık halkı, 1967 referandumunda İspanyol egemenliği önerilerini reddettiler ve 2002 referandumunda ortak egemenlik fikri de reddedildi.

Nüfus

Birleşik Krallık’ın Avrupa kıtasındaki tek sömürgesi olan bu yarımada etnik olarak çoğulcu bir yapıya sahiptir. 1753 yılında yapılan nüfus sayımına göre Cebelitarık bölgesinde; 434 Britanyalı, 597 Cenevizli, 575 Yahudi, 185 İspanyol ve 25 Portekizli yaşamaktaydı. Napolyon Savaşları süresince Cebelitarık’ın İngiliz mallarının Avrupa’daki diğer ülkelere geçişi için açık tek liman olmasından dolayı 1814 yılında nüfus 10.184 kişiye çıkmıştır. 1829 yılı polis sayımında nüfus 16.394 olarak belirlenmiştir.

1995 yılında seçmen kütüklerindeki orijinal isimlerine bakıldığında yarımadada yaşayan halkın %27 Britanyalı, %24 İspanyol, %19 İtalyan, %11 Portekizli, %8 Maltalı’ dır. Geri kalan kısmı küçük etnik gruplardan oluşmaktadır.

Ekonomi

Günümüzde Cebelitarık, Avrupa’daki durgun ekonomiyle tezat teşkil edecek şekilde yüksek büyüme hızı (2012 yılında %7,8) ve düşük işsizlik oranıyla (2012 yılında %2,5) dikkat çekmektedir. Cebelitarık ekonomisi; genel ticaret, bankacılık, mali hizmetler sağlanması, iletişim, e-kumar, turizm ve denizcilik faaliyetlerine dayanmaktadır.

CebeliTarık Ülkesi Nerede, CebeliTarık Ülkesi’nin Nüfusu Kaç,cebelitarık ülkesine nasıl gidilir, cebelitarık ekonomi durumu nedir, cebelitarık orjinal ismi nedir, cebelitarık ülkesinde hangi dil konuşuluyor, cebelitarık gezilecek yerler, cebelitarık keşfedilecek yerler, cebelitarık etnik gruları nelerdir, cebelitarık ülkesinde kimler yaşıyor

Başa dön tuşu
Kapalı

REKLAM ENGELLEYİCİYİ KAPATIN

Reklamları görmek hoşunuza gitmiyor olabilir. Biz yayıncılar bu reklamlardan gelir elde etmekteyiz. Sizden ricamız lütfen reklam engelleyiciyi kapatın.
Sponsorlu Bağlantılar
eşya depolama | - | sağlık sitesi | - | islam sözleri| - | uluslararası evden eve nakliyat | - | eşya depolama | - | bunedy | - | habervadi | - | nedenhaber | - | eşya depolama | - | şehirlerarası evden eve nakliyat | - |
süprem kumaş | - | nakliyat | - | güvenilir takipçi satın alma | - |     youtube abone satın al | - | youtube izlenme al | - | Dental İmplant | - |