Youtube Abone Satın Alma Sitesi

Çankırı’da örnek olay: Önlemlere uyup online kız istediler

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Çankırı’da özel bir ofiste çalışan 30 yaşındaki harita mühendisi Kadir Burak Özel ile 25 yaşındaki mimar Afife Işık Özkan, hayatlarını birleştirmeye karar verdi.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Ailelerin de onayı üzerine birlikteliğe birinci adımlarını atmak isteyen çift, salgın periyodunda farklı bir tekniğe başvurdu. Dünya ve ülke genelinde tesirini sürdüren koronavirüs hasebiyle önlemlere uyan aileler, kalabalık ortamda bulunmak yerine internet üzerinden irtibat yaparak kız isteme merasimi yaptı.

Çevrimiçi yapılan merasime çiftin çok sayıda aile yakını da katılarak bu ana şahit oldu. Çiftin yakınları, kamera önünde alkışlarla dayanak vererek ikiliyi tebrik etti.

“İLK ETAPTA ŞAŞKINLIKLA KARŞILADILAR”

Aile ve yakınlarını riske atmamak ismine bu türlü bir tekniğe başvurduklarını anlatan Kadir Burak Özel, “Dünyanın ve ülkemizin geçirdiği bu kuvvetli süreçte ve Çankırı’da artan hadise sayılarından ötürü bu formda bir online isteme durumumuz oldu. Hem de aile ve dostlarımızı riske atmamak ismine bu halde bir karar verdik. Birinci başta her iki taraf da şaşkınlıkla karşıladı. Lakin bu pandemi sürecinin ne vakit biteceği konusunda bir fikrimiz olmadığı için bu durumu da anlayışla karşıladılar. Nasıl olacak, nasıl bağlanacağız birbirimize, elektrikler sarfiyat mi üzere kaygılarımız vardı lakin programları yükledikten sonra katılacak bireylerle irtibat bilgileri paylaşıldı. Sonrasında Konya’dan, İstanbul’dan abim, ablam, teyzelerim ve arkadaşlarım katıldı” dedi.

“BU FORMDA ÖNLEMLER ALMAKTA YARAR VAR”

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Merasimin beklediklerinden daha hoş geçtiğini kaydeden Özel, “Cumhurbaşkanımızın, Sıhhat Bakanımız ve Bilim Konseyinin tavsiyelerine uyarak umarım ülkemiz için örnek bir davranışta bulunmak istedik. Bu koronavirüs belasından ülke olarak en kısa vakitte kurtuluruz. Vatandaşlarımızın da bu formda önlemler almasında yarar var. Aslında Türkiye’de genelde düğün vesaire üzere durumlardan ötürü bir artış olduğu için umarım vatandaşlarımız da gerekli önlemleri alarak nişan kelam bu stil merasimleri online bir halde yaparlar” tabirlerini kullandı.

“TÖRENİ DAHA FAZLA ERTELEMEK İSTEMEDİK”

Hislerini aktaran mimar Afife Işık Özkan ise, “Biz bu sürecin ne vakit biteceğini bilemediğimiz için daha fazla ertelemek istemedik. Tıpkı vakitte da kendi gelenek ve göreneklerimize nazaran bir isteme, kelam nişan olsun da istemedik. Kimseyi riske atmak ve sorumluluk almak istemedik. Zira ailemizin ve arkadaşlarımızın sıhhati bizim için daha değerli. Buna karar verdikten sonra bu duruma ailemiz de çok şaşırmıştı. Ailemiz de kimseyi riske atmak istemedikleri için kabul etti. Beklediğimizden daha hoş geçti her şey. Biz biraz gerilim olmuştuk. İnternette kopma olacak mı, temas sorunu yaşanacak mı üzere sorularla karşı karşıya kalmıştık. Bir nesil farkı olduğu için bu uygulamayı kullanabilecekler mi yahut ses ve imgede ıstırap olacak mı üzere sorular aklımızdaydı. Ancak daha hoş geçti” formunda konuştu.

Kent dışından akrabalarının da çarçabuk iştirak sağladığını anlatan Özkan, şunları lisana getirdi: “Biz biraz az heyecanlanmış olduk. Gerçekte bu türlü olsaydı daha gerçekçi olacaktı. Biz kendi ofisimizdeydik. Burak ile bir arada ofiste kaldık. Benim ailem ve Burak’ın ailesi kendi meskenlerinden bağlandı. Daha sonrasında kent dışından akrabalarımız ve arkadaşlarımız katıldı. Hem bu türlü daha kalabalık oldu hem de biz yan yana olmuş olduk. İsteme oldu, daha sonrasında ben Burak’ın yüzüğünü taktım, o da benim yüzüğümü taktı. Beşerler artık pandemi sürecinin farkına vardılar. Gerek toplumsal aralık, gerek maske takma konusunda. Lakin kelam, nişan üzere merasimler kültürümüzde olduğu için yeni olağan olarak da bu türlü bir davranış göstermeleri için örnek oldu aslında. Umarım etrafımızdaki beşerler da bunu anlayışla karşılamışlardır. Yasakların olduğu bu süreçte hem onlar için de çok rahat oldu. Kent dışından gelenler için ayrıyeten bir program yapabilir miydik bilmiyoruz. Bu süreçte onlar için de hoş oldu. Farklı kentteki yakınlarımızda online olarak bir ortaya geldik.”

 

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.