Youtube Abone Satın Alma Sitesi

Boris Johnson’dan korkutan korona açıklaması!

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR


İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiltere’de görülen Kovid-19’un yeni bir çeşidinin daha süratli yayılabileceği ve olaylarda artışa yol açabileceğinin doğrulanmasının akabinde alınacak acil tedbirleri görüşmek üzere kabine üyeleriyle bir ortaya geldi.

Kabine toplantısının akabinde açıklama yapan Johnson, Londra ve etrafında virüsün alınan tedbirlere karşın yayıldığını kaydetti.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

‘YÜZDE 70 DAHA SÜRATLİ YAYILIYOR’

Başbakan Johnson, bunun yeni bir tipten kaynaklandığının belirlendiğini ve yeni çeşidin daha ölümcül olduğuna dair bir bilgi bulunmasa da öbür çeşitten yüzde 70 daha süratli yayıldığının belirtildiğini bildirdi.

Aşıların bu cinse karşı daha az tesirli olabileceğine dair de bir bilgi bulunmadığını aktaran Johnson, bu mevzudaki araştırmaların Dünya Sıhhat Örgütü’ne iletildiğini söyledi.

YENİ TEDBİRLER

Johnson, yeni tipten ötürü birtakım tedbirler almak zorunda kaldıklarını, şimdiye kadarki en geniş kısıtlamaların uygulandığı başşehir Londra ile İngiltere’nin doğu ve güneydoğusunun tedbirlerin daha da sıkılaştırıldığı 4. etaba alınacağını duyurdu.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Yeni tedbirlerin yarından itibaren geçerli olacağını kaydeden Johnson, halihazırda restoran ve barların kapalı olduğu bu yerlerde temel eserlerin satılmadığı tüm mağazalar, spor salonları ve kuaförlerin de kapatılacağını, istisnai durumlar dışında halkın meskende kalmasının isteneceğini bildirdi.

Johnson, daha evvel alınan Noel’de tedbirlerin 5 gün gevşetilmesi kararını da uygulamayacaklarını belirterek, “Noel konusunu tekrar ele almalıyız.” dedi.

Kısıtlamalara alınan bölgelerdeki insanların Noel’de öteki hane üyeleriyle bir ortaya gelmemesi gerektiğini vurgulayan Johnson, buralar dışındaki öteki yerlerde ise insanların birinci 5 gün yerine sadece Noel Günü’nde en fazla 2 farklı hanenin üyeleriyle buluşmasına müsaade verileceğini açıkladı.

Johnson, Noel’de kısıtlamaların gevşetileceği istikametinde geçen hafta yaptığı açıklamadan geri adım atmasının münasebetini “bilimsel bilgilerin değişmesine” bağlayarak, “Bu yıl Noel farklı, çok farklı olacak; fakat gerçekçi olmalıyız.” diye konuştu.

Bu ortada Johnson, şimdiye kadar Kovid-19 aşısı yapılanların sayısını 350 bin olarak açıkladı.

Öte yandan ülkede son 24 saatte 27 bin 52 yeni olay ve 534 mevt kayda geçti.

İSMİ KONULMAMIŞ KARANTİNA

İngiltere, 5 Kasım’da başlayan ulusal çaptaki ikinci karantinanın 2 Aralık’ta sona ermesinin akabinde 3 etaplı tedbir planına geçmişti.

Birinci kademede restoran ve barlar lakin saat 23.00’e kadar açık kalabiliyor, konuttan çalışma teşvik ediliyor.

İkinci evrede, kapalı yerde diğer bir hane üyesiyle görüşülemiyor, dışarıdaki buluşmalar ise 6 bireyle sonlandırılıyor, barlar lakin restoran olarak hizmet verebiliyor, alkollü içecekler yalnızca yemeklerin yanında satılabiliyor.

Üçüncü etapta ise kapalı spor salonları hizmet veremiyor, gerekli olmadığı sürece seyahat edilemiyor, barlar ve restoranlar fakat paket servisi yapabiliyor ve spor aktiflikleri düzenlenemiyor.

Bugün ilan edilen dördüncü etapla da motamot karantinada olduğu üzere temel eserlerin satılmadığı ticari işletmelerin kapatılması gerekiyor ve gerekli olmadığı sürece yurtdışına seyahat yapılmaması isteniyor. Bu nedenle 4. kademe tedbirler, ismi konulmamış karantina olarak görülüyor.

İngiltere, 68 bin 447 can kaybı ile Avrupa’da İtalya’dan sonra Kovid-19 kaynaklı en çok vefatın görüldüğü ülke pozisyonunda.

Birinci başta sürü bağışıklığı stratejisiz izleyen İngiliz hükümeti, alınan tedbirlerin zamanlaması ve içeriğinden ötürü sıklıkla eleştiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.