Youtube Abone Satın Alma Sitesi

Bitter Çikolata Sandığınız Kadar Sağlıklı mı? İşte Diyetlerin Vazgeçilmezi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Bitter çikolata, yüksek kakao ve olağan sütlü çikolatalara nazaran düşük şeker oranı ile diyet yapanlar ve sağlıklı beslenenlerin tercihi. Lakin yararlarının yanında dikkat edilmediği sürece ziyanları da var. İşte bitter çikolata ile ilgili bilmeniz gerekenler, yararları ve ziyanları.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Bitter çikolatanın sıhhate faydalarına bakarken, içerdiği yüksek besin bedellerini göz önünde bulundurmak gerekli.

100 gram bitter çikolatadaki besin pahaları:

  • Demir: 11.9 miligram

  • Magnezyum: 228 miligram

    BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR
  • Protein: 7.79 gram

  • Potasyum: 715 miligram

  • Yağ: 42.63 gram

  • Çinko: 3.31 miligram

100 gramlık bir bar günlük almamız gereken besin kıymetlerimizin bir kısmını tek başına karşılıyor lakin elbette fazlaca tüketmek sağlıklı değil.

Günlük demir gereksiniminin %67'si, magnezyum muhtaçlığının %58'ini tek bir bar bitter çikolata ile karşılayabilirsiniz lakin bu tavsiye edilen bir durum değil. 100 gramlık bir çikolata yerken, bitter de olsa içinde fazlaca bulunan yağ ve şekeri de tükettiğimizi unutmamamız lazım.

Besin kıymetlerinin yanında güçlü bir antioksidan ve kalp dostu.

Bitter çikolata içerdiği organik bileşenlerle antioksidan vazifesi görüyor, polifenol, flavanol ve kateşin içeriyor. Çalışmalara nazaran, birden fazla antioksidan özelliğe sahip meyveden daha fazla antioksidan tesiri gösteriyor. 

Kalp ve damar hastalıklarına da epey yararlı. 470 yaşlı erkek ortasında yapılan bir deneyde, kakaonun kalp hastalıklarından dolaylı vefatı yarı yarıya azalttığı gözlemlenmiş. Bol kakao içeriği ile bitter çikolata bu açıdan hayli faydalı.

Pekala günlük ne kadar tüketilmeli?

Elbette eserlerin üzerinde bir kısıtlama yazmıyor. Fakat yapılan çalışmalara nazaran günde 20-30 gram tüketilen bitter çikolata ülkü. Yüksek kakao içeren (%70, %80 gibi) eserler daha az şeker, daha fazla yağ içeriyor. Bu yüzden seçeceğiniz kakao ölçüsü konusunda da diyetinize nazaran bir tercihte bulunmalısınız.

Ziyanlı istikametleri de var: kakao yağı sıhhatsiz doymuş yağlar ortasında.

Bitter çikolatanın sütlü çikolatadan daha az şeker içermesi, şeker içerdiği gerçeğini değiştirmiyor. Diyette yahut sağlıklı beslenme gayretindeyseniz, yanılgıya düşüp çokça bitter çikolata tüketmeyin. Çok kalorili olması, yağ ve şeker içermesi üzere sebeplerden ötürü bir limit koymak değerli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.