Bitcoini bulan adam ifşalanıyor, tüm sır ortaya çıkıyor hemen satın!

Sadece 13 yıl içinde dünyadaki en değerli para birimlerinden biri haline gelen Bitcoin’i kimin ve ne sebeple geliştirdiği hep merak edildi. Bu konuda çok sayıda spekülasyon yapıldı. ABD’de görülen oldukça sıradan bir dava çağımızın en büyük sırlarından birinin ortaya çıkmasını sağlayacak gibi görünüyor. Bu sır çözüldüğünde Bitcoin borsası ağır sarsılacak ve oldukça değer kaybedecek.

Satoshi Nakamoto bitcoini bulan adam olarak tarihe geçmişti, bu kişinin sırrının çözülmesine çok az kaldı. Dünya’nın en zengin kişisi olarak bilinen ve “109 dolar yani 10.000.000.000 milyar dolar, on milyar dolar” değerinde bitcoini olduğu biliniyor…

ABD’nin Florida eyaletinde bir süredir devam eden ve ilk bakışta oldukça sıradan ve sıkıcı görünen bir dava var. Davanın tarafları ölmüş bir adamın ailesi ile eski ortağı, amacı ise ölüm nedeniyle biten ortaklığa ait varlıkların kimin olacağını belirlemek. Ancak bu fazlasıyla sıradan görünen dava, çağımızın en büyük sırlarından birinin çözülmesini sağlayabilir.

Davaya konu olan varlıklar bugünkü değeri 64 milyar Dolar civarında olan 1 milyon bitcoinlik bir hesap. Hesabın sahibi ise Bitcoin’in Satoshi Nakamoto takma adıyla tanınan yaratıcısından başkası değil.

Davayı açan aile, ölen kişi ile eski ortağının bir araya gelerek Bitcoin’i yarattığını, dolayısıyla Satoshi Nakamoto karakterinin yarısının da ölen babaları olduğunu öne sürüyor. Bunun sonucunda da aile, Nakamoto’nun varlığının yarısı üzerinde hak iddia ediyor.

MERAK ETMİYOR MUSUN:  El Salvador Bitcoin'i yasal para haline getirmeyi planlıyor

Satoshi Nakamoto’nun kimliği, günümüzde finans dünyasının en büyük sırlarından biri. Nakamoto tek bir kişi mi yoksa birkaç kişiden oluşan bir grup mu? Ve daha da önemlisi bu kişi ya da kişiler milyarlarca dolar değerindeki bu servetin neden bir kuruşuna bile dokunmadı? Bu soruların cevapları hem Florida’da görülen davanın temelini hem de Bitcoin’le ilgili tartışmaların zeminini oluşturuyor.

BITCOIN’İ KİM, NEDEN YARATTI?

Bugün Bitcoin, trilyonlarca dolar değerinde bir piyasa haline gelmiş durumda. Bazı hükümetler bu kripto para biriminin piyasalarını düzenleyebilmek için adımlar atarken, bazı ülkeler Bitcoin’i resmi para birimi kabul ettiklerini duyuruyor. Bazıları Bitcoin’in arka planında çalışan teknolojinin, küresel finans sisteminin kurallarının baştan yazılması anlamına geldiğini söylüyor. Ne var ki, Bitcoin’in kim tarafından ve neden yaratıldığıyla ilgili sorulara halen yanıt bulunabilmiş değil.

MERAK ETMİYOR MUSUN:  Bitcoin Ne Zaman Yükselecek? #Binance #Bitcoin #Ethereum

Durum böyle olunca dünyanın en büyük kişisel servetlerinden birini kimin yöneteceği konusu da çok büyük bir mesele haline geliyor. Dolayısıyla Florida’daki davanın jürisini oldukça zor günler bekliyor.

Wall Street Journal’ın aktardığına göre, davayı açan taraf merhum David Kleiman’ın ailesi, davalı ise Londra’da yaşayan 51 yaşındaki Avustralyalı yazılımcı Craig Wright.

Başa dön tuşu
NEDEN HABER | - | DUMAN HABER | - | istanbul evden eve nakliyat