Youtube Abone Satın Alma Sitesi

Bitcoin için dudak uçuklatan iddia: 1 trilyon dolarlık piyasa pahasına ulaşabilir

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR


Hafta içi tarihinde birinci kere 20 bin dolarlık ruhsal sonu aşan Bitcoin dün gece de 24 bin doların üzerini test etti. Bu sabah prestijiyle ise 23 bin 500 dolara geriledi.

 

 

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Bitcoin 2020 yılınının sonuna yaklaşılırken, yıl genelinde yatırımcısına dolar bazında yüzde 223 kazandırdı. Bu süratli yükseliş kripto para yatırımcılarına 2017’yi hatırlattı. 2017’ye 1000 dolar civarında başlayan Bitcoin, o sene aralık ayında 19 bin 800 dolara yükselmişti. Fakat bu süratli çıkışın akabinde 20 bin dolarlık düzey kırılamayınca büyük bir satış dalgası geldi.

2018’DE 3 BİN 500 DOLARA KADAR GERİLEDİ

 

 

Aralık 2018’de Bitcoin 3 bin 500 dolara kadar gerilemişti. Münasebetiyle bir yıl evvelki doruklarda alım yapanlar büyük ziyanlara uğradı. Bu ziyanlar fakat 3 yılda telafi edildi. Bu geçmiş deneyim birçok kripto yatırımcısının son günlerde kırılan rekorlara kuşkuyla yaklaşmasına yol açıyor.

RİSKLİ BİR YATIRIM

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Kripto paralar genel olarak çok yüksek fiyat oynamalarına sahne oluyor. Münasebetiyle her vakit riskli bir yatırım olduğunu unutmamak gerekiyor. Lakin bu yıl analistler 2017’den farklı olarak kurumsal yatırımcıların bilhassa de Wall Street devlerinin Bitcoin’de artan alımlarının kripto paranın geleceği için olumlu sinyaller verdiğine dikkat çekiyor. Blockchain.com Araştırma Şefi Garrick Hileman da bu analistlerden birisi.

NTV’nin haberine nazaran, son periyottaki yükselişlerin kurumsal yatırımcıların alımları sayesinde yaşandığını vurgulayan Hileman “Bitcoin’in 2021’de 1 trilyon dolarlık bir varlık olmasını bekliyorum” sözlerini kullandı.

YÜZDE 129 ARTIŞ MANASINA GELİYOR

Bitcoin’in toplam piyasa kıymeti bugün prestijiyle 430 milyar dolara ulaştı. Yani Hileman’ın iddiasının gerçekleşmesi için Bitcoin fiyatının yaklaşık 54 bin dolara ulaşması gerekiyor. Bu oran olarak bakıldığında yüzde 129’luk bir artış manasına geliyor. Bu türlü yükselişler Bitcoin’de daha evvel yaşanmış olsa da fiyatlar yük’eldikçe süreç hacminin ve yatırımcı sayısının da artması gerekiyor.

Hileman kurumsal yatırımcıların ilgisinin ve bu yıl salgın kaynaklı yaşanan belirsizliklerde artan ilginin Bitcoin için ortaya atılan ‘dijital altın’ tezini onayladığını söz etti.

Şu anda dünyada 100 milyon kişinin Bitcoin cüzdanı bulunuyor. Yatırımcıların elindeki altının toplam pahası ise 10 trilyon dolar olarak varsayım ediliyor. Altını olan kişi sayısı bilinmese de bu sayının 100 milyonun çok üzerinde olduğu aşikar. Hasebiyle Bitcoin’in altının uzunluk ölçüşebilmesi için daha milyarlarca fırın ekmek yemesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.