Biranın kırık kemiğe etkisi nedir?

Biranın kırık kemiğe etkisi nedir? Bira, dünyadaki en eski ve en yaygın alkollü içeceklerden biridir. Su ve çaydan sonra en popüler..

Yayınlama: 09.03.2022
Düzenleme: 04.05.2023 16:57
47
A+
A-

Biranın kırık kemiğe etkisi nedir? Bira, dünyadaki en eski ve en yaygın alkollü içeceklerden biridir. Su ve çaydan sonra en popüler üçüncü içecek konumundadır. Tahıldan üretilmektedir. Yaygın olarak malt arpa kullanılır ama buğday, mısır ve pirinç de kullanılan ürünler arasındadır. Yapım aşamasında şıra (malt-su karışımı) içerisindeki nişastanın fermantasyonu sonucu etil alkol ve karbondioksit açığa çıkar ve bira köpüğüne sahip bira meydana gelir. Peki bira kemiklerimize ne gibi etki etmektedir detayları haberimizde..

Bira kırık kemiği iyileştirir mi? iyileşmesini geciktirir mi?

Bira kırık kemiklerin iyileşmesini sağlama potansiyeline sahiptir başka bir deyişle bira içeriğinde bulunan silikon kırık kemiklerde bir iyileşme sağlar. Bunun sebebi ise, yeni kemik kütlesi ve diğer bağ dokuların oluşumlarını desteklemek için bir mineral olan silikona ihtiyaç vardır. Bira içerisindeki silikon çeşidi Ortosilisik asit içerir. Her bira bu silikonu içermeyebilir.

Biranın kırık kemiğe etkisi nedir
Biranın kırık kemiğe etkisi nedir

Silikon içerirler

Şerbetçiotundan yapılan biralar içeriklerinde silikon miktarı, arpadan üretilen biralardaki silikon miktarından daha az silikon içeriğe sahiptirler. Bir başka örnek ise soluk ve koyu biralardır. Koyu biralara nazaran soluk biralar, daha az zararlı etkiye sahip ısıya maruz kaldıklarından içeriklerindeki silikon miktarı daha fazladır. Biralardaki bu silikon içeriğinin, kırık kemiklerin iyileşmesinde doğrudan bir etkisi olup olmadığı kesinleşmiş bir bilgi değildir.

Aşırı alkol tüketiminde iyileşme sürecini geciktirir

Uzmanlar, aşırı alkol tüketimi ile kırık kemiklerin iyileşmesi ters orantılıdır. Yani fazla alkol tüketimi kemiklerin iyileşme sürecinde yeni hücre oluşumunun azalmasına sebep olmaktadır. Aşırı alkol tüketimi şu şekilde tanımlanır. Kadınlar için gün içerisinde tüketilen bir veya iki, erkekler için ise iki içki tüketimi orta düzey kabul edilir ve haftanın yarısından fazla günlük bu miktarın üstüne çıkılması aşırı alkol tüketimi olarak belirtilebilir.

  Ihlamur spermleri azaltıyor, aman dikkat!

Yeni kemik hücrenin gelişmesini geciktirir

Genel olarak alkol tüketimi olarak adlandırmakla birlikte bira tüketimi, vücudumuzun Osteoblast adı verilen yeni kemik hücre üretimini olumsuz yönde etkilemektedir. Düzenli olarak bira tüketen biri iseniz, kırık kemiklerden sonra vücudunuzun osteoblast yani yeni kemik hücre üretimi yavaşlayacağından, iyileşme süreciniz daha uzun olacaktır.

Bira çeşitleri

Pilsen: Kolay içimli, açık renkli, şerbetçiotundan gelen aromatik ve acılık tat karakteri dengelenmiş, alkol derecesi %4,8-5,1 arasında değişen bir bira tipidir.
Lager: Lager dünyada en çok tanınan ve bilinen açık renkli, Pilsen’e göre daha düşük acılık karakterine sahip ve aromatik tat karakteri ön plana çıkarılmış bir bira tipidir.
Koyu renkli bira: Koyu renkli malt ve isteğe göre belirli oranda kavrulmuş malttan da üretilen, %4,8-5,0 alkol ihtiva eden bir bira tipidir.
Festival birası: Almanya’da özellikle Ekim ayında düzenlenen Bira Festivali için özel olarak üretilen yüksek alkollü mevsimsel bir bira tipidir.
Bockbier: Yüksek doygunluk hissi veren, %6-7 alkol derecesine sahip, özellikle Almanya’da Mayıs, sonbahar ve yılbaşı dönemlerinde üretilen mevsimsel bir bira tipidir.
Alkolsüz bira: Doğal yoldan oluşan alkolün belirli prosesler sonucu içinden uzaklaştırıldığı, normal biralara göre daha düşük kalorili bir bira çeşididir.

  Tıraş ederken penis kesilmesi durumunda yapılacaklar

Ale: Ale ismi birçok farklı karakterde genellikle koyu renkli bir dizi Britan bira tipi için kullanılan genel bir tanımlamadır. Pale, Bitter, Mild ve Scotch olarak çeşitleri mevcuttur.
Hefeweizen (Mayalı Buğday Birası): Miktar olarak en az %50 oranında buğday maltı kullanılarak üretilen, Almanya’nın özellikle Bavyera eyaletinde popüler olan bir bira tipidir.
Kristallweizen (Filtre Edilmiş Buğday Birası): Hefeweizen olarak yukarıda belirtilen biraya benzer hammadde kullanılarak, filtrasyon sonrası mayanın uzaklaştırıldığı bir bira tipidir.
Altbier: Koyu renkli buğday ve arpa maltının birlikte kullanıldığı, acılığı yüksek ve sert içimli bir bira tipidir.
Kölsch: Açık renkli, mayhoş bir tat karakterine sahip, özellikle Almanya’nın Köln şehrinde popüler olan bira tipidir.
Stout: Siyah renkli, özellikle çok koyu renkli malt ve bir miktar da kavrulmuş malttan imal edilmiş, acılığı sert karakterde bir üst fermantasyon birasıdır.

Sizin için: Evsel Kullanım Amaçlı Etil Alkol içilir mi?

sağlık sitesi |-| süprem kumaş |-| nakliyat |-| youtube izlenme al |-| ideal kilo hesaplama |-| instagram beğeni hilesi |-| Film Önerileri vozol likit