Bazı Siteler Açılmıyor – Bazı Sitelere Giremiyorum | ÇÖZÜLDÜ

VPN Olmadan Bazı Sitelere Giremiyorum diyorsanız doğru yerdesiniz; Bazı Siteler Açılmıyor sorunu ve DNS Sorunu çözümüne (internet var ama google açılmıyor – İnternet Var ama Sitelere Giremiyorum – Sitelere Girilmiyor) geçmeden önce bu çözümün engelli sitelerle hiç bir alakası olmadığını belirtmek isterim. Bu çözüm windows işletim sisteminde açılmayan bazı siteler için yazılmıştır. Bu makalede bazı sitelere erişememe çözümüne değineceğiz. Tabii ki bu yöntemleri engelli sitelerde de deneyebilirsiniz.

Bazı Siteler Açılmıyor
Bazı Siteler Açılmıyor

Antivirüs Programından Kaynaklı Olabilir

Bilgisayar ayarlarınız, antivirüs programlarınız bazı sitelere ulaşmanızı engelleyebilir. 
Ulaşmaya çalıştığınız internet sitesi adli makam kararı ile erişime engellenmiş olabilir. ​

a. DNS ayarlarınızı kontrol ediniz. Manuel olarak girilmiş DNS adresleri her zaman doğru çalışmayabilir, bazı siteleri açarken problem yaşayabilirsiniz.
b. Proxy ayarlarınızı varsayılan değerlere getiriniz.
c. VPN bağlantıları bazen sayfaların açılmasında problem yaşanmasına sebep olabilir. VPN bağlantınızı kaldırdıktan sonra yeniden deneyiniz.
d. Tarayıcı geçmişini temizleyerek internete bağlanmayı deneyebilirsiniz. Bazı sitelerle beraber yüklenen çerezler (cookie)  sayfaların açılmasını zorlaştırabilir.
e. Güncelliğini yitirmiş antivirüs programları sayfalara erişiminizi engelleyebilir. Sayfanın güvenilirliğinden eminseniz antivirüs’ü devre dışı bırakıp sayfayı açmayı deneyiniz.  Sayfa açılırsa antivirüs programınızı güncelleyin veya kaldırınız.
f. Bilgisayarınızda birden fazla tarayıcı (Explorer, Google Chrome, Safari vb) varsa mutlaka diğer tarayıcılardan da internete girmeyi deneyiniz. Sadece birinde problem yaşıyorsanız, problem yaşadığınız tarayıcıyı kaldırıp yeniden kurabilirsiniz.

Windows 10’da VPN Nasıl Kurulur? | VPN aktif etme

Sorun Neden Olur?

Bazı siteler açılmıyor, sitelere girilmiyor bu tarz sorunlar genellikle DNS Sorunu daha doğrusu DNS Cache ‘le alakalı bir sorundur. Sitenin bulunduğu Sunucuda veya sizin kullandığınız internet firmasının eski portları kullanmasından dolayı oluşan bir sorundur. Tabii ki bu sorun eğer sizden kaynaklı ise genellikle Windows işletim sistemlerinde oluşuyor.

MERAK ETMİYOR MUSUN:  Dragon Age 4'e dair daha fazla detayı 10 Aralık'ta The Game Awards etkinliğinde göreceğiz Spor Haberleri

Hatta küçük bir örnek vermem gerekirse çevrenizde veya internette “bazı sitelere giremiyorum Türk Telekom” tarzı konular görmüş olabilirsiniz. Görmediyseniz kendimden örnek vereyim. Evimde Superonline kullandığım zaman iş yerinde Türk Telekom vardı. Bizzat bir spor firmasının sitesine evde girebilirken Türk Telekom olan yerde giremiyordum. Proxy veya VPN kullanarak giriliyordu. Hatta mobil veride de Türk Telekom’da açılmıyordu o site. Diğer bütün GSM veya ISS’lerden alınan internet hizmetlerinde ise sorunsuz bir şekilde açılıyordu.

      +DNS’in kullanılma nedeni şudur;

Siz bir siteyle iletişim kurmak istediğinizde, o sitenin sunucusunun IP adresini bilmek zorundasınız. Fakat IP adresleri uzun ve akılda kalıcı olmadıkları için bunun yerine doman‘in yani Alan Adları kullanırız gibi. Siz bir siteye erişim sağlamak istediğinizde, alan adını yazarsınız. Bilgisayarınız, telefonunuz daha doğrusu herhangi bir internete bağlı cihazınız o sitenin IP adresini DNS Sunucusuna sorar.

DNS Sunucusu, sorguya cevap verir. Sorgu sonunda bilgisayarınız, sizin istediğiniz sunucuyla domain yardımıyla iletişim sağlar. Tabii bu sorgu ve dönüşü esnasında bir trafik olması gerekir ve kısa da olsa sorgu-cevap yaparken belli bir zaman geçecektir.

İşte bu yükü hafifletmek için DNS Cache özelliği geliştirilmiştir. Bilgisayarınız daha önce girdiğiniz/erişim sağladığınız domainleri, cache “önbellek” ‘inde tutar. Böylelikle tekrar sorgu yapmasına gerek kalmadan direk eski sitelere giriş yapabilirsiniz. Ama bu yöntemin/özelliğin istisnai olsa da bazı durumlarda dezavantajı ortaya çıkmaktadır.

Örneğin; Youtube, Microsoft, Facebook gibi dağıtık sitelerde sunucu IP adresi sabit değildir çünkü bu sistemler size en hızlı hizmet verecek şekilde yapılandırılmış durumdadır(En yakın ve en performanslı sunucu nerede ise oraya bağlanırız). Ve sizin önbelleğiniz de yani cache de bulunan sunucu devre dışı kaldığında artık siz de o siteye girememeye başlayacaksınız.

MERAK ETMİYOR MUSUN:  Soy gazların tespitinde kullanılabilecek yöntem geliştirildi Spor Haberleri

Peki “Bazı siteler açılmıyor, sitelere girilmiyor” bu tarz sorunlardan nasıl kurtulursunuz? Bu sorunu VPN kullanarak  düzeltebilmeniz mümkün. Fakat giremediğiniz site Devlet tarafından engelli değil ki? DNS sorunu yüzünden bağlantı sağlayamıyorsunuz. Aynı zamanda Kurumsal bir firma iseniz ve firmanın sitesine erişim sağlayamıyorsanız? VPN kullanmazsınız. Kurumsal Mailleri, VPN vasıtasıyla mı yollayacaksınız.

Bu durumda tarayıcı önbelleğini sıfırlamak belki çözüm olabilir. Fakat önereceğim bu yöntem %99 oranında sorunuzu çözecektir. Bazı Siteler Açılmıyor sorununun çözümü için DNS İstemcisini durdurmak gerekiyor.

İnternet Var ama Sitelere Giremiyorum Çözümü – Bazı Siteler Açılmıyor Sorunu ve Çözümü

Sitelere Girilmiyor, Bazı Siteler Açılmıyor gibi Çözüme geçmeden önce basit 2 yöntemden bahsedeceğim eğer bu yöntemlerden biri işinizi gördüyse DNS İstemci Ayarı yapmanıza gerek yok

Alternatif Çözüm Yöntemi 1:

Bazı durumlarda DNS ve IP cache’de kalabiliyor ve bu durumda bu makalenin konusundaki gibi bazı sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bunun önüne geçmek için DNS Önbellek temizleme işlemi yapılması gerekiyor.

CMD yönetici olarak açın ve aşağıdakileri tek tek yazın.

 1. ipconfig /flushdns
 2. ipconfig /release
 3. ipconfig /renew

Alternatif Çözüm Yöntemi 2:

Çözüme geçmeden önce basit bir yöntemlerden bahsedeceğim. Bu sorun nadirde olsa tarayıcı ayarlarından dolayı veya tarayıcıya bulaşmış bir trojandan dolayı olabiliyor. Sorunun bundan kaynaklanmadığını anlamak için;

 1. Tarayıcı geçmişini temizleyerek ve ayarlarını sıfırlayarak internete bağlanmayı deneyebilirsiniz. Not: Bilgisayarda yüklü bütün tarayıcılar için bu yöntemi gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Ana Çözüm Yöntemi – DNS İstemcisi/Cache Kapatma

Sitelere Girilmiyor, Bazı Siteler Açılmıyor gibi sorunlar için yukarıdaki alternatif yöntemler işinize yaramadıysa bu yöntem büyük ihtimalle yarayacaktır.

Öncelikle;

 1. Başlat menüsünden Çalıştır‘ı açın. Eğer başlat menüsünde çalıştır yoksa; Windows Tuşu + R tuşuna aynı anda basarak çalıştırı açabilirsiniz.
 2. Çalıştıra “services.msc” yazıp enter tuşuna bastığınızda Hizmetler “Servisler” sekmesi açılacaktır.
 3. Bu kısımda “DNS istemcisi” ‘ni bulun ve sağ tık yapıp özellikler deyin. Açılan sekmede, Başlangıç Türü yazar. Bunu “Devre Dışı” yapıp. Uygula > Tamam dedikten sonra pencereleri kapayın.
 4. Şimdi bilgisayarınızı kapatıp, tekrardan açın.
 5. Açtıktan sonra kullandığınız tarayıcıları sıfırlayıp erişemediğiniz siteye tekrardan girmeye çalışın. Dediğim gibi bu çözüm sorununuzu %99 oranında çözecektir.
MERAK ETMİYOR MUSUN:  The Binding of Isaac'in öncesini anlatan "The Legend of Bum-bo" Aralık'ta Android'e geliyor Spor Haberleri
DNS İstemcisi/Cache Kapanmama Sorunu

Bazı kişilerde “DNS İstemcisi/Cache” kapanmıyormuş. Bunun için bir çözüm var aşağıya bırakıyorum.

Not: Bu işlemi yapabilmek için kayıt defterine girmeniz gerekiyor. Kayıt defterinde yapacağınız küçük bir hatada format atmanız gerekebilir. Bu işlemi yapmadan önce kayıt defteri yedeği almak isteyebilirsiniz!

 1. Başlat >>> Çalıştır >>> Regedit veya Win + R tuşu >>> Regedit
 2. Açılın sekmede şu yolu izleyin; HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\Dnscache
 3. Başlangıç kayıt defteri “Start veya Başlangıç” anahtarını bulunuz. Buradaki değer büyük ihtimalle 2‘dir. Siz 4 yazın.

Değerlerin karşılık geldiği anlamlar ise;

Otomatik – 2
Manual – 3
Durduruldu – 4
Otomatik (Gecikmeli Başlangıç) – 2

Bu işlemlerden sonra DNS İstemcisi deaktif olacaktır. Açmak istediğinizde yine aynı adımları izleyip 4 yerine 2 yazmanız gerekiyor. Bu işlemlerden sonra artık Bazı Siteler Açılmıyor sorunundan kurtulmuş olmanız gerekiyor. Ben çalıştığım iş yerinde Sitelere Girilmiyor sorunumu bu şekilde düzeltmiştim.

İnternet Var ama Sitelere Giremiyorum, Bazı Siteler Açılmıyor, Sitelere Girilmiyor, DNS sorunu yukarıdaki yöntemleri yaptığınız halde devam ederse veya yukarıdaki işlemleri yapamazsanız yorum yapmaktan çekinmeyin.

Başa dön tuşu
NEDEN HABER | - | DUMAN HABER | - | istanbul evden eve nakliyat