Youtube Abone Satın Alma Sitesi

Anında imha ediyor! Türkiye’den ABD’ye yaptırım cevabı! Tarih aşikâr oldu…

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR


Türkiye’nin birinci ulusal ve yerli hava savunma füze sistemi olan Hisar A+ Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi’nin testlerinin muvaffakiyetle geçmesi sonrası, sistemin öteki serileri için de tarihler belirlendi.

 

 

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ambargolar karşısında kullandığı “Kötü komşu bizi mal sahibi yaptı. Artık İHA, SİHA, tankımızı ve birçok silahımızı yapıyoruz” biçimindeki tabiri ile ortaya koyduğu kararlılık kapsamında orta ve yüksek irtifa Hisar’lar için de tarihler belirlendi.

Savunmada yerlilik oranını yüzde 70’lere yükselten Türkiye, ABD’nin yaptırım kararları sonrasında yerli ve ulusal hava savunma sistemlerine ait çalışmalara da sürat verdi.

 

 

Rusya’dan satın alınan S-400 Hava Savunma Sistemi’nin suram süreci devam ederken, Türkiye’nin ulusal hava savunma projelerinde de sona yaklaşıldı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı’nın öncülüğünde ASELSAN ve ROKETSAN tarafından yürütülen Hisar Hava Savunma Kümesi Projesi, üç farklı sistemle envantere girecek. Test süreci tamamlanan Alçak İrtifa Hisar-A+ Sistemi, yatay atışların yanı sıra dikey atışlarda da tam muvaffakiyet sağladı.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

SON TEKNOLOJİ ÜRÜNÜ 
Seri üretim etabına gelen ve 15-20 kilometre menzile sahip olan Hisar A+ Füze Sistemi, 2021 yılında TSK’nın envanterine katılacak. 6 maksada tıpkı anda angajman ve ateşleme özelliğine sahip olan Hisar A+ aktif savunma gerçekleştirebiliyor.

SIRADA ‘HİSAR-O’ VAR 
HISAR projesinin ikinci füzesi Orta İrtifa Hava Savunma Sistemi Hisar-O olacak. Tüm süratiyle devam eden çalışmalar sonucunda Hisar A+’dan daha tesirli menzile sahip Hisar-O geliştirilecek.25-30 kilometre menzile sahip olacak olan Hisar-O, son teknoloji eseri özellikleri kapsayacak. Test çalışmalarında maksatları tam isabetle etkisiz hale getiren Hisar-O’nun, elektronik optik, elektronik denetim merkezi ve savunma radarı üzere donanımları bulunuyor. Sistemin 2022 yılından itibaren envantere girmesi hedefleniyor.

AMBARGO NEDENİYLE GECİKTİ 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ASELSAN ve ROKETSAN tarafından geliştirilen, Türkiye’nin birinci ulusal ve yerli hava savunma füze sistemi olan Hisar A+ Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi’nin kabul atışında yüksek süratli amaç uçağın, uzak menzilde muvaffakiyetle imha edildiğini açıklamıştı. Erdoğan, şu sözleri kullanmıştı: “Bu son test, olağan koşullarda yurtdışından tedarik edilen bir modüle ambargo uygulandığı için birkaç ay gecikti.

Yerli parçayı kısa müddette geliştirdik ve füzemize entegre ettik. Bu vakte kadar bâtın yaptırımlarla, dolaylı müdahalelerle engellemeye çalıştıkları bu işi yerli ve ulusal eserlerle envantere almaya hazır hale getirdik.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.