Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat
MANŞET HABERSağlık

Amaranth nedir? Amaranth ne işe yarar? Amaranth kanseri önler mi?

Amaranth nedir? Amaranth ne işe yarar? Amaranth kanseri önler mi? Son günlerde alternatif tıp tutkunlarının gündeminde olan Amaranth, birçok faydası ve protein değerleriyle ilgi çekmeye devam ediyor.

Tamamiyle protein içerdiği iddia edilen ve içinde bulundurduğu protein‘lerden dolayı da bayağı doyurucu olarak bilinen Amaranth, kilo vermek isteyenler tarafından sıklıkla araştırılmaya başlandı. Bir diğer adı Horozibiği olan bitkinin faydaları ise saymakla bitmiyor. İşte Amaranth bitkisinin faydaları…

AMARANTH (HOROZİBİĞİ) OTUNUN FAYDALARI


Amaranth (Horozibiği), bütün tahıllar içinde, servis başına düşen protein sıralamasında en üsttedir. Diğer tahıllarda eksik olan, gerekli amino asit lizini içerir. Amaranth, diğer tahıllara eklendiğinde, onların eksik proteinlerini gerçekten tamamlar. Ayrıca, Amaranth, tahıllar arasında, en yüksek lif içeriğine sahip olanlardan biridir. Bütün tahıllar içerisinde sadece kinoa bitkisinin demir değeri Amaranth’ın değerinden fazladır. Ayrıca iyi bir kalsiyum, magnezyum ve folate kaynağıdır. Kolesterol düşürücü ve kanserle savaşan bir fitokimyasal olan skualeni içerir.


Peru’da, Amaranth bitkisinin çiçekleri, diş ağrısı ve ateş tedavisinde kullanılır. Ekvatorda popüler olan, “aguardîente” adı verilen alkollü içecek Amaranth çiçeğinden yapılır, ve “Kanı temizlemeye” ve kadınların adet dönemlerini düzenlemeye yardımcı olduğu düşünülür.

Kanser: Skualen, Amaranth’da doğal olarak bulunan, tümörlere kan gidişini durdurabilecek bir antioksıdandır. Amaranth yağı yüzde sekiz skualen içerirken, daha yaygın olarak kullanılan bir skuaien kaynağı olan köpekbalığı yağı, sadece yüzde bir oranında skualen içerir.

SİZİN İÇİN: Akciğer kanseri ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli?


Göğüs Kanserini Önleme: Araştırmalar Amaranth tohumunun içindeki bir bileşenin, söeüs kanseri hücrelerindeki tümör büyümesini engelleyebileceğini bulgusuna vardı.

Kalp Hastalığı: Yulaf, kolesterole karşı tartışmasız şekilde en şifalı tahıl olarak görülse de Amaranth da kötü kolesterolü düşürmede neredeyse yulaf kadar etkili görünüyor ve yulafa alerjisi olanlar veya yulafı sevmeyenler için geçerli bir alternatif olabilir

Diyabet: Amaranth’ın, hıpergliseminin önlenmesine yardımcı olabileceği ve diyabete bağlı komplikasyonları azaltabileceği keşfedildi. Diyabetli fareler üzerinde yapılan bir çalışmada, Amaranth’ın kandaki glikoz değerini belirgin şekilde düşürdüğü, ensülin değerini arttırdığı ve yükselmiş karaciğer fonksiyonu belirtilerini normale çevirdiği keşfedildi.

Amaranth nedir Amaranth ne işe yarar Amaranth kanseri önler mi
Amaranth nedir, Amaranth ne işe yarar, Amaranth kanseri önler mi, amaranthı kimler tüketebilir, kanser hastaları amaranthı kullanabilir mi, diyabet hastalarına amaranth iyi gelir mi, horozibiği otu nedir ne işe yarar,horozibiği otu nerelerde kullanılır, amaranth otu yemeklerde kullanılır mı, amaranth otunu hamileler kullanablir mi, amaranth otunu çocuklar kullanabilir mi

AMARANTH NERELERDE KULLANILIR?

Amaranth hamur işlerinde kullanılmak üzere un halinde satılır.
Ekmek hamuru yapmak için eşit ölçüde buğday unuyla karıştırın.
Amaranth tohumları, hava geçirmez bir kap veya kavanoz içinde, buzdolabında altı aya kadar saklanabilir.

Amaranth nasıl tüketilir

Amaranthın artık birçok Güney Amerika ülkesinde sokaklarda çoğunlukla mısır gibi patlatılarak satıldığını görebilirsiniz. Hindistan, Meksika, Nepal ve Peru’da, kahvaltı püresi için geleneksel bir katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Meksika’nın en sevilen yiyeceklerinden birisi dulce de alegria  şekerle veya balla karıştırılan patlamış amaranthdan yapılmış   bir şekerlemedir. Amaranth ayrıca ekmeklerde, muffinlerde, krakerlerde ve kreplerde popüler olarak kullanılmaktadır. Bunların dışında salatalara serpebilir, pilava karıştırabilir veya çorba yapabilirsiniz. Amaranth hazırlamak çok kolay. Suda 15-20 dakika süreyle karıştırmanız yeterli. Hazırlarken ölçünüz 1 fincan amarantha 6 fincan su olmalıdır. Evet, gerçekten çok basit.

Amaranth nedir, Amaranth ne işe yarar, Amaranth kanseri önler mi, amaranthı kimler tüketebilir, kanser hastaları amaranthı kullanabilir mi, diyabet hastalarına amaranth iyi gelir mi, horozibiği otu nedir ne işe yarar,horozibiği otu nerelerde kullanılır, amaranth otu yemeklerde kullanılır mı, amaranth otunu hamileler kullanablir mi, amaranth otunu çocuklar kullanabilir mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Google Haberler
İstanbul evden eve nakliyat | - | NEDEN HABER | - | DUMAN HABER