Akciğer Kanserinde Kapalı Ameliyat

Yayınlama: 17.05.2022
Düzenleme: 17.05.2022 14:22
A+
A-

Dünyada en önemli sağlık sorunlarından biri de akciğer kanseridir. Erkeklerde en sık, kadınlarda ise kadın hastalıkları ve meme kanserlerinden sonra üçüncü sırada görülen kanser çeşididir. Sigara ve tütün kullanımı akciğer kanserinin birinci sebebidir.

Türkiye’de akciğer kanserinde kapalı ameliyat yöntemlerinden biri olan torakotomi isimli girişimle ortalama 15 santimlik bir kesi ile kaburgalar arasından girilip hastalıklı olan bölüme ulaşılarak göğüs içi lenf bezleri ve akciğerin hastalıklı bölümü çıkarılmaktadır. Bu teknik ile yapılan ameliyat sonrasında servis ve yoğun bakımda yatış süresi uzundur ve bu da ameliyatı tamamlayacak olan tedavilerin gecikmesine neden olmaktadır.

Akciğer Kanserinde Kapalı Ameliyat Nasıl Yapılır?

Akciğer kanserinde kapalı ameliyat sıklıkla erken dönemde tespit edilen akciğer kanserlerinde son yıllarda tercih edilmeye başlayan yeni bir cerrahi yöntemdir. Bu yöntemde göğüs duvarında açılan üç adet ortalama 2 cm delikten girmekte, kamera ile göğü boşluğu görüntülenip, özel aletler kullanılarak hastalığın bulunduğu akciğer bölümü cerrahi şekilde çıkarılmaktadır. Ameliyatta özel bir anestezi yöntemi uygulanarak her iki akciğerin farklı havalanmasını sağlamaktadır. Diğer kapalı ameliyat yöntemleri için akciğer kanseri internet sitesine göz atabilirsiniz.

Akciğer Kanserinde Kapalı Ameliyat Sonrası

Akciğer kanserinde kapalı ameliyat sonrası hastalar yaklaşık bir gece yoğun bakımda bekletilmektedir ve beşinci günde taburcu edilebilmektedir. Bu yöntem; iyileşme döneminin kısa sürmesi, enfeksiyon oranının düşüklüğü ve daha az kanama olması sebebiyle sonraki tedavilerin daha erken başlamasını sağlamaktadır. Ayrıca kesilerin küçük olması hem ameliyat sonrası ağrı bakımından hem de kozmetik bakımından avantajlıdır.

Prof. Dr. Semih Halezeroğlu https://www.akcigerkanseri.com/akciger-kanserinde-kapali-ameliyat/ sitesinde bu tedavi yöntemi ile ilgili detaylı bir şekilde bilgi vermiştir. Daha fazla bilgi almak için linke tıklayarak siteyi kolay bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.