Akademisyen Olmak Kolay Mı Zor Mu?

Türkiye’de akademisyen olmak zor mu kolay mı gelin öğrenelim. Kimler Akademisyen Olamaz Akademisyenler ne kadar maaş alıyor

Yayınlama: 01.07.2022
A+
A-
Akademisyen Olmak Kolay Mı Zor Mu
Akademisyen Olmak Kolay Mı Zor Mu

Üniversiteyi bitiren adaylar iş sıkıntılarından dolayı akademisyen olmak zor mu diye sormaya başladılar. Sana bağlı aslında. yüksek lisans, doktora yapacaksın. Tezlerinin kabulu , dil öğrenmek falan. Tabi makale yayınları yapacaksın. ulsulara arası yerlerde makalen yayınlanınca daha çok artın oluyor. Tabi hocalarının ayak işlerini yapacaksın. Mesela sınavlarda gözetmen oluyorusn, stajları sen inceleyebiliyorsun, bazı sınavları sen yapabiliyorsun.

Türkiye’de Akademisyen Olmak

Önce şunu ayırt edelim; öğretim görevlisi ve öğretim üyesi farkli kavramlar. Yüksek lisans ve doktora yaparsanız doktor unvanı ile üniversitelere başvuru yapabilirsiniz. Sadece yüksek lisansiniz varsa öğretim görevlisi olabilirsiniz. Öğretmen gibidir derse girer çıkar. Ama öğretim üyesi olursanız yrd doç doç ve prof yolu açılır.

  Öğrencilere vergisiz ötv'siz telefon satışı ne zaman?

Akademisyen Olmak Zor Mu

Aslında akademisyen olmak sanıldığı kadar zor değildir. Bitirdiğiniz 4 yıllık üniversiteyi tam donanımlı kültürlü bir şekilde bitirdiyseniz akademisyenliğin ilk adımını atmış olursunuz. Yüksek lisansı tezli yaparsanız eğer bu size oldukça fayda sağlayacaktır. Eğitim süresince hiç makale yazmadıysanız tez yazmakta zorlanabilirsiniz. Dediğim gibi her şey emek ve donanımla olur. Eğer üniversiteyi laylaylom ile bitirdiyseniz değil akademisyenliği yüksek linsansı bile bitiremezsiniz.

Şu yazımızı mutlaka okuyun: Üniversitede bölüm birincisi olmanın avantajları

Kimler Akademisyen Olamaz

Akademisyen olma şartını sağlayamayan kişiler ve gerekli sınavlardan belirlenen puanı alamayan kişiler akademisyen olamaz. Aynı zamanda akademisyen olmak isteyen kişilerin sürekli araştırmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi sevmesi gerekir.

Bilimsel araştırma yapmayı seven, okumaktan, fikir geliştirmekten, bilimsel gelişmeleri yakından takip etmekten hoşlanan, dinlemeyi ve konuşmayı seven, yüksek not ortalamasına sahip lisans mezunları; ALES ile yüksek eğitimlerine devam ederek akademisyenlik yoluna adım atabilirler.

  Türkiye’nin en iyi devlet üniversiteleri açıklandı! İlk sıradaki üniversite dikkat çekti

Akademisyenler ne kadar maaş alıyor

Özel üniversitelerde akademisyenler 2022 yılı itibariyle ortalama 8.000 TL ile 17.000 TL arasında maaş alırlar. Fakat çok daha yüksek maaşlar veren özel üniversiteler de vardır. Özel üniversiteler, bünyesinde eğitim veren bazı akademisyenlerine, diğer üniversitelere göre Türkiye’deki en yüksek akademisyen maaşlarını verirler. Devlet üniversiteleri ise ortalama 8.000 TL olarak maaş verirler. Özel üniversiteler maaş konusunda daha avantajlı haldelerdir.

Akademisyen olmak kaç yıl sürer

Akademisyen Olmak İçin Kaç Yıl Eğitim Almak Gerekir? Lisans eğitimi 4 yıl, yüksek lisans eğitimi 2 yıl ve doktora eğitimi de 4 yıl olmak üzere toplam 10 yıl sürmektedir.

sağlık sitesi |-| süprem kumaş |-| nakliyat |-| youtube izlenme al |-| ideal kilo hesaplama |-| instagram beğeni hilesi |-| smm panel