Youtube Abone Satın Alma Sitesi

23 Haziran Seçimlerini Hangi Anket Şirketi Hakikat İddia Etti?

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

23 Haziran İstanbul Büyükşehir Başkanlığı seçimleri süratli bir formda sonuçlandı ve gayriresmi sonuçlara nazaran CHP adayı Ekrem İmamoğlu seçimleri yine kazanarak İstanbul Büyükşehir Belediye lideri oldu. Seçimler öncesinde kamuoyunda seçim anketi sonuçları hayli tartışılmıştı. Konda en yakın varsayımı yaparak en başarılı şirket oldu. 

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Pekala hangi anket firması seçim için hangi sonuçları vermişti?

İstanbul İktisat Araştırma

İstanbul İktisat Araştırma tarafından 23 Haziran İstanbul seçimine ait yapılan ankette her iki aday da yaklaşık +%2 yanılma hissesiyle yarışı bitirdi.

ORC Araştırma Eğitim Danışmanlık

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

ORC Araştırma Eğitim Danışmanlık'ın son anketine Binali Yıldırım yarışı önde götürüyordu. Fakat anketler yanlışsız sonucu vermedi.

Avrasya Araştırma

Avrasya Araştırma seçimi en yakın sonuçlarla yanlışsız iddia etti.

Remses

Remses, Yıldırım ve İmamoğlu'nun oy oranlarını şöyle açıklamıştı: Binali Yıldırım: oy oranı yüzde 48.53, Ekrem İmamoğlu: oy oranı yüzde 51.14. Remses de Binali Yıldırım istikametinde +3, İmamoğlu istikametinde -3 puanla sonuçlara yaklaştı.

Konda Araştırma

Konda tüm sayılar ile seçimi en yakın halde iddia eden şirket oldu.

Ada Araştırma

Ada Araştırma'nın anketinde gayriresmi seçim sonuçlarına nazaran Binali Yıldırım'ın daha fazla oy aldığını görüyoruz.

MAK Danışmanlık ve Optimar

Mak Danışmanlık da Binali Yıldırım istikametinde daha fazla yüzde ile oy göstermiş anket sonuçlarına nazaran. %2'lik yanılma hissesi ile Optimar da seçim sonuçları hakkında yanlışsız sonuçlar vermiş. 

Görsel kaynağı: Euronews

Sonar Araştırma

Sonar da yaklaşık İmamoğlu'nda -%2'lik, Binali Yıldırım'da ise +%1'lik bir yanılma hissesi ile seçim sonuçlarına nazaran yakın bir varsayım yaptı.

A&G ve Gezici araştırma şirketleri bu seçime dair bir araştırma paylaşmazken ANAR ve GENAR araştırma sonucu vermese de İmamoğlu'nun 1-2 puan önde olduğu açıklamalarını yapmışlardı.

Pekala siz bu mevzuda ne düşünüyorsunuz? Hangi anket şirketi daha başarılı oldu? Görüşlerinizi bizimle paylaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.