10 milyar dolarlık ihracat maksadı: Libya’da lojistik üssü olsun

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Afrika’nın en stratejik noktasında bulunan Libya, bu pazar üzerinden kıtadaki aktifliğini arttırmak isteyen şirketlerin yakın takibinde. Kökleri Osmanlıya kadar uzanan akrabalık bağları ve ticari faaliyetleri ile Libya, her vakit Türkiye’nin ‘kardeş’ olarak tanımladığı ülkelerden oldu. Türkiye üzere stratejik bir noktada bulunan Libya; Tunus, Cezayir, Nijer, Çad, Sudan ve Mısır ile komşu ve birebir vakitte Afrika’ya açılan kapı durumunda. DEİK Türkiye-Libya İş Kurulu Lideri Murtaza Karanfil ile Türkiye’nin Libya’da yaptığı projelerden, pazardaki avantajları ve karşılaştıkları zorluklara kadar birçok mevzuyu konuştuk. Karanfil, Türkiye ile yaklaşık 2 milyar dolarlık ihracatı bulunan, inşaat ve gücün yanı sıra imalat endüstrisinin bütün kollarında yatırım fırsatları barındıran Libya’nın, lojistik üst olarak konumlandırıldığında ise Afrika’ya açılan kapı olabileceğini söylüyor.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR
 

 

İHRACAT 10 MİLYAR DOLARA ÇIKAR

Karanfil Küme İdare Şurası Lideri Murtaza Karanfil, tahlil tekliflerini şöyle sıralıyor: “Libya’da özel dalın hareketlenmesi için ivedilikle banka kurları sabitlenmeli. Kurdaki istikrarsız durum varken, kimse Libya’ya yatırım yapmaz. Libya’da lojistik merkezi açılsın. Buna muadil bir de bankacılık sistemi yapılmalı. Libya’da bir Lojistik merkezinin inşaa edilmesi durumunda, ihracatın 10 milyar dolara ulaşacağı kanatindeyiz. Bunun için gerekli taleplerde bulunduk. Libya’nın çabucak güneyindeki Çad’a bir eserin ulaşımı 45 gün sürüyor. Burada en kıymetli gördüğümüz nokta, Libya’da bir Türk lojistik merkezi inşaa edilmesi demek, aslında önümüzdeki 20-30 yıl, en önemli tüketim alanlarından biri olması bekleniyor. Bütün bilgiler bunu gösteriyor Afrika’da. Birikmiş muhtaçlık da var. Bunun denetiminin tamamını Türkiye üzerinden yapılabilir.”

 

 

ORTAK SANAYİ BÖLGELERİ OLUŞTURALIM

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Karanfil, Libya’ya olan ihracatımızın 10 milyar dolara ulaşması demek tedariğin, yüzde 80’nin Türkiye’den karşılanacağını ve içerde ekonomiyi geliştireceğini söyledi. Libya’da istikrar sağlandığı vakit, en avantajlı ülkelerden birinin Türkiye olacağını vurgulayan Karanfil, şu davette bulunuyor: “Siyasi danışmanlık muahedesi olmalı. Güvenlik mutabakatımız var. Siyaseten de bir muahede yapabiliriz. Siyasi kültüre hakimiz. Libya’da banka kurlarından ötürü yatırımlar tam manasıyla yapılamıyor. Kur tertibe girince, 2 milyar dolarlık ihracatımızı, çabucak artırırız. Libya’da bilhassa maliyet kalemi tartıda güç olan petrokimya hammaddesine, lojistiğe dayalı olan üretimler çok süratli büyüyecek yatırımlar. Çimento, demir çelik, seramik, un fabrikası üretimi üzere. Türkiye ile Libya ortasında münasebetin ileriye dönük ve iki ülkenin çıkarına olması için, lojistik merkezi, gümrük birliği, ortak üretim tesisleri, bankacılıkta ortak çalışmalar yapılmalı. 2002’den den bu yana bilhassa kalkınma atağını gösteren ve kalkınmada değil Afrika’ya bütün dünyaya örnek olmuş bir ülke için, Libya bunun yansımalarını kendi ülkelerinde görmek istiyor.”

TİCARİ OLARAK DEĞİL, VEFA İLE BAKIYORUZ

Libya’ya birinci ticaret tecrübesine 1987 yılında dokumacılık kesimiyle adım adan Karanfil Küme İdare Heyeti Lideri Murtaza Karanfil, vakit içinde Libya’nın gereksinimlerine nazaran farklı bölümlerde teşebbüste bulunarak, 2007 yılında Karanfil Küme şirketini kurdu.Türkiye’nin 1972’den bu yana dünyada ortalama 480 milyar dolara yakın müteahhit projelerine imza attığını belirterek, “Başlangıç noktası Libya olduğu için bakış açımız yalnızca ticari değil. Vefa ile bakıyoruz. Biz de 10 yıldan fazladır dokuma sattığımız piyasada, bir inanç oluşturmuştuk. Bu dış ticarette süratli büyümemizi sağladı. Lojistik ve tedarik hizmetimiz var. Bisküviden tutun fabrika imaline kadar, bir ülkenin ne muhtaçlığı varsa temin edebiliyoruz. Libya’da şu anda beton blok üretimine girdik. Orada bir tesis kurduk. Birinci üretime başladılar” dedi.

KARAR SİSTEMİ ÇOK GEÇ İŞLİYOR

33 yıldır Libya’ya yönelik eser ticareti ve lojistik hizmetleriyle ön plana çıkan, birebir vakitte bölgede iş yapmak isteyen Türk şirketlerine danışmanlık hizmeti veren Karanfil Küme, yatırım için vakit kollayan şirketlere değerli tavsiyelerde bulunuyor. Burada bariz bir formda yatırım iştahının büyüdüğünü gözlemlediklerini aktaran Murtaza Karanfil, “Devletin altyapı üstyapı, birikmiş gereksinimi var lakin, karar düzeneği çok geç işliyor. Libya’nın muhtaçlığı olan kimi kalemlere Libya’da yatırım yapalım. Bilhassa katma kıymeti yüksek olan eserlerde yeniden firmalarımıza bu davette bulunuyorum. Libya’nın altyapısı, elektronik sistemini oluşturacak, sistemlere sahibiz. İnşaat, güç, medikal, kimya, makine sanayi başta olmak üzere bütün kesimlerde önemli kasvetler var ve bütün bunlar yatırımla çözülecek. Hasebiyle güçlü taraflarınızı bilerek ve yeni yapılanma devrinde yatırım önceliği taşıyan kesimleri bilerek süreci yönetmek gerekir. Şu anda inşaat ve güç ziyadesiyle öne çıkıyor. Petrol ihracatının tekrar başlaması halinde arama, çıkarma, sürece, taşıma vs. üzere ana dalı destekleyen yan kesimlerde önemli fırsatlar doğacak. Hasebiyle önemli bir fizibilite çalışmasına şimdiden başlamak gerekir.” davetinde bulundu.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.